Kadın cinayetlerinin en çok arttığı yıl 2017

2017 yılında hazırlanan kadın cinayetleri raporu, Kadın ve çocukların güvende yasadığı bir toplumdan uzaklaştığımız gerçeğini gözler önüne serdi. Rapora göre, 2017 yılı geçtiğimiz yıllara göre kadın cinayetinin en çok işlendiği yıl oldu Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın ve çocuklara yönelik şiddete ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda yer alan verilere göre 2017 yılında kadın cinayetleri geçtiğimiz […]

Kadın cinayetlerinin en çok arttığı yıl 2017
  • 2 Ocak 2018 17:52

2017 yılında hazırlanan kadın cinayetleri raporu, Kadın ve çocukların güvende yasadığı bir toplumdan uzaklaştığımız gerçeğini gözler önüne serdi. Rapora göre, 2017 yılı geçtiğimiz yıllara göre kadın cinayetinin en çok işlendiği yıl oldu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın ve çocuklara yönelik şiddete ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda yer alan verilere göre 2017 yılında kadın cinayetleri geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi. 2017’de 409 kadının öldürüldüğü, 387 çocuk cinsel istismara uğradığı ve 332 kadına cinsel şiddettin uygulandığına dikkat çekilen raporda, OHAL ve KHK’larla, özellikle kadın haklarına yönelik saldırıların artmasıyla kadın cinayetleri de paralel olarak artış göstermeye başlandığı kaydedildi. Kadın cinayetlerindeki artışın sebebinin, hükümetin yanlış politikalarının bir sonucu olduğu vurgulanan raporda, şu ifadelere yer verildi; “Aralık ayında tam 45 kadın hayatını kaybetti.

Yine OHAL ile beraber sürdürülen savaş politikaları kadın cinayetinde vahşetin artmasına sebep oldu. Kadın cinayetlerinde faili belli olmayan cinayetlerle karşılaşıldı. Koruma altında kadınlar öldürüldü. Yaş aralığı düştü, çocuklar öldürüldü. 2017 yılında kadın cinayetinin en çok artmasının sebepleri devletin kadın cinayeti ve kadına yönelik şiddete karşı önlem alması yerine daha çok artıracak uygulama ve yasaların getirmeye çalışmasından dolayıdır. “Çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak olan ‘Müftülüklere resmi nikâh yetkisinin verilmesi’,  bir gecede apar topar ‘isteseniz de istemeseniz de geçecek’ denilerek yürürlüğe girdi, arabuluculuk gibi hukuk dışı uygulamalar getirilmeye çalışıldı, 6284 zedelenmek istendi.”

Kadınların birliği şiddeti yenecek

Kadınların örgütlü mücadelesinin erkek şiddetini durduracağının altını çizen raporda  “Bu gibi yasa ve uygulamaların geçirilmeye çalışıldığı ekim ayında kadın cinayetinde ciddi oranda bir artış yaşanmış, 40 kadın öldürülmüştü. 2017 buna karşın kadınların örgütlü mücadelesinin de arttığı bir yıl oldu.  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kadınların meydanları doldurduğu kasım ayında, “kıyafetime karışma” dediğimiz temmuz aylarında ise en düşük kadın cinayeti yaşandı” ifadeleri yer aldı.

İllere göre kadına yönelik şiddetin tablosu şu şekilde: