İran ABD ile Rusya’yı Gerdi

ABD’nin talebi üzerinde İran’da yaşanan protestoları görüşmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Rusya ile ABD arasında gergin anlar yaşandı. ABD’nin BM daimi temsilcisi Nikki Halley, İran’da yaşanan protestoları hükümetin desteklediğini söylediği sözler ile bir kez daha gösterdi. Rejim karşıtı protestolar hakkında konuşan ve bu protolara katılan kişiler için “Baskıcı hükümetten bıkmış cesur insanlar” ifadesini […]

İran ABD ile Rusya’yı Gerdi
  • 6 Ocak 2018 09:30
  • 6 Ocak 2018 09:44

ABD’nin talebi üzerinde İran’da yaşanan protestoları görüşmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Rusya ile ABD arasında gergin anlar yaşandı.

ABD’nin BM daimi temsilcisi Nikki Halley, İran’da yaşanan protestoları hükümetin desteklediğini söylediği sözler ile bir kez daha gösterdi. Rejim karşıtı protestolar hakkında konuşan ve bu protolara katılan kişiler için “Baskıcı hükümetten bıkmış cesur insanlar” ifadesini kullanan Halley, bütün dünyanın dünyanın İran halkının cesaretini alkışlaması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan İran’ın Esad’ı desteklemek için yaklaşık 6 milyar dolar harcadığını belirten Halley, İran halkının “hükümetin teröre destek vermeyi bırakması, milyarlarca doları katillere ve diktatörlere göndermemesi” için sokaklara çıktığını savunarak, “Özgürlükleri destekleyen ülkeler İran halkına destek verdi ama daha fazlasını yapmalıyız.” dedi. İran’daki insan hakları ihlallerine dikkati çekerek, bu ülke rejiminin internete erişimi engellediğini ve halkını susturmaya çalıştığını söyleyen Haley, “ABD, özgürlük, refah ve ülkeleri için itibar arayışı içinde olan İranlıların yanındadır. Bu konuda sessiz kalmayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“İran’ın içişlerine karışıyor”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ABD’nin İran’daki protestoları BMGK’ye taşımasını eleştirdi.
ABD’yi “sahte bahanelerle” İran’ın içişlerine karışmakla suçlayan Nebenzia, “Bugün bir kez daha ABD’nin BMGK’yi kötüye kullandığına şahit oluyoruz. Bırakın, İran kendi sorunlarıyla ilgilensin. Afganistan, Suriye, Libya, Irak, Yemen, Kuzey Kore ve Afrika’daki sorunlara odaklanmak yerine konseyin enerjisini boşa harcıyorsunuz.” diye konuştu.