Irak Şii Koalisyonu: Belirleyici Kürtlerdir

Irak’ta, Ammar el Hekim’in liderliğini yaptığı Ulusal Hikmet Koalisyonu, Kürtlerin “Reform ve Kalkınma Koalisyonu”na katılımıyla parlamentodaki en büyük grubun oluşacağını bildirdi. Basına açıklamalarda bulunan Ulusal Hikmet Koalisyonu Sözcüsü Nofel Eburexif, parlamentoda çoğunluğun sağlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Nofel Eburexif, Maliki’nini öncülük ettiği “Bina Koalisyonu”nun tek tek imza toplayarak çoğunluğu sağlama girişimini eleştirdi. Parlamentonun, Federal Mahkeme’yle sorunu […]

Irak Şii Koalisyonu: Belirleyici Kürtlerdir
  • 4 Eylül 2018 15:44
  • 4 Eylül 2018 18:28

Irak’ta, Ammar el Hekim’in liderliğini yaptığı Ulusal Hikmet Koalisyonu, Kürtlerin “Reform ve Kalkınma Koalisyonu”na katılımıyla parlamentodaki en büyük grubun oluşacağını bildirdi.

Basına açıklamalarda bulunan Ulusal Hikmet Koalisyonu Sözcüsü Nofel Eburexif, parlamentoda çoğunluğun sağlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Nofel Eburexif, Maliki’nini öncülük ettiği “Bina Koalisyonu”nun tek tek imza toplayarak çoğunluğu sağlama girişimini eleştirdi.

Parlamentonun, Federal Mahkeme’yle sorunu çözmeye çalıştığını kaydeden Eburexif, 1-2 gün içinde kararın çıkacağını ifade etti.

“Reform ve Kalkınma Koalisyonu”nun 188 üyeye ulaştığını belirten Eburexif, Kürtlerin de kendilerine destek vermesi durumunda, Federal Mahkeme’nin kararına gerek kalmayacağını ve bu sorunun çözüleceğini vurguladı.

Eburexif, Kürtlerin, karar vermek için biraz daha zaman istediğini dile getirdi.

Mevcut durum

Konuyla ilgili haber geçen K24; Seçimin galibi Mukteda es-Sadr, Başbakan Haydar Abadi, Ammar el-Hekim, eski başbakanlardan İyad Allavi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, hükümeti kurma çalışmaları kapsamında en büyük parlamento koalisyonunu oluşturdu.

Eski Başbakan Nuri Maliki ise düzenlediği basın toplantısında, “Uzun müzakereler sonucu ‘Bina Koalisyonu’ adında büyük koalisyonu oluşturduk. Bu koalisyon hükümeti kuracak” dedi.

Söz konusu koalisyonda yer alan Haşdi Şabi komutanlarından ve Bedir Örgütü lideri Hadi el-Amiri de aynı basın toplantısında, söz konusu koalisyonun 149 kişiden oluştuğunu dile getirerek, “İlk başlardan beri Şii, Sünni ve Kürtlerin yer alacağı büyük koalisyonu oluşturmak istedik” ifadelerini kullandı.

Kürt partiler, duyurulan iki ayrı koalisyonda da yer almadı.

329 sandalyeden oluşan Irak Parlamentosu’nda dün ilk oturum gerçekleşti. Yemin töreninin ardından Parlamento Başkanı ve yardımcılarının seçilmesi bekleniyordu ancak bir sonuç elde edilemedi.