İngiltere: “Rus Ajan Sinir Gazından Zehirlendi”

Haber Merkezi | Eski Rus ajanı Sergei Skripal ve kızının İngiltere’de baygın bulunarak yoğun bakıma kaldırılmalarının ardındaki sır perdesi aralanıyor. İngiliz Terörle Mücadele Birimi Başkanı Mark Rowley, Skripal ve kızına sinir gazıyla saldırı düzenlendiğini söyledi ve olayı cinayet girişimi olarak değerlendirdi. Rahatsızlanan iki kişinin özellikle hedef alındığını da söyleyen Rowley, ne çeşit bir sinir gazı kullanıldığını […]

İngiltere: “Rus Ajan Sinir Gazından Zehirlendi”
  • 7 Mart 2018 22:50
  • 8 Mart 2018 00:36

Haber Merkezi | Eski Rus ajanı Sergei Skripal ve kızının İngiltere’de baygın bulunarak yoğun bakıma kaldırılmalarının ardındaki sır perdesi aralanıyor.

İngiliz Terörle Mücadele Birimi Başkanı Mark Rowley, Skripal ve kızına sinir gazıyla saldırı düzenlendiğini söyledi ve olayı cinayet girişimi olarak değerlendirdi.

Rahatsızlanan iki kişinin özellikle hedef alındığını da söyleyen Rowley, ne çeşit bir sinir gazı kullanıldığını ise açıklamadı. Rowley, olay yerine ilk giden ve ardından hastaneye kaldırılan polisin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Olayın arkasında Rusya’nın olduğu iddiaları gündemdeki yerini korurken İçişleri Bakanı Amber Rudd, İngiltere’nin söylentilerle değil kanıtlarla hareket edeceğini söyledi.

Hükümetin acil durum komisyonunun toplantısına katılan Rudd, İngiltere’nin tepkisinin ne olacağını tartıştı. İçişleri Bakanı, “Sakin kalmalı ve toplayabildiğimiz tüm delilleri toplamalıyız. Bir söylentiye değil kanıtlara göre karşılık verdiğimizden emin olmalı ve atacağımız adımları belirlemeliyiz.” dedi.

Moskova ise olayın, Rusya karşıtı bir kampanya başlatmak ve İngiltere ile gerilimi daha da arttırmak için kullanıldığını savundu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, “Skripal’in başına gelenler Batı medyası tarafından anında Rusya karşıtı söylemi körüklemek için kullanıldı.” dedi.

 

Uzmanlar ise Skripal ve kızının hastalanmasındaki sebebin radyoaktif bir madde olması ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor. Zira radyoaktif bir maddenin etkilerinin ortaya çıkması için günler hatta haftalar gerekiyor. Ancak güvenlik kamerası görüntülerinde Sergei Skripal ve kızı, bir bankta baygın bulunmadan önce yürürken görünüyorlar. Uzmanlara göre, radyoaktif bir maddenin etkisini hemen göstermesi için ise yüksek miktarda bulunması gerekir ki bu durumda olay yerindeki herkesin etkilenmiş olması gerekirdi.