İngiltere Başbakanı: Skripal vakasının zanlıları Rus istihbarat subaylarıdır

İngiltere parlamentosuna Skripallerin zehirlenmesi vakasında iki zanlının kimliklerinin açıklanması konusunda hitap eden Başbakan Theresa May, bunların Rus istihbarat subayı olduklarını söyledi. İngiliz Kraliyet Savcılığı Teşkilatı’nın Skripal vakası zanlılarının isimlerini Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov olarak açıklamasının ardından, Başbakan Theresa May parlamentonun karşısına çıktı. ”Mart ayında bu vakadan Rus devletinin sorumlu olduğunu söylerken haklıydık” diyen May, […]

İngiltere Başbakanı: Skripal vakasının zanlıları Rus istihbarat subaylarıdır
  • 6 Eylül 2018 09:25

İngiltere parlamentosuna Skripallerin zehirlenmesi vakasında iki zanlının kimliklerinin açıklanması konusunda hitap eden Başbakan Theresa May, bunların Rus istihbarat subayı olduklarını söyledi.

İngiliz Kraliyet Savcılığı Teşkilatı’nın Skripal vakası zanlılarının isimlerini Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov olarak açıklamasının ardından, Başbakan Theresa May parlamentonun karşısına çıktı.
”Mart ayında bu vakadan Rus devletinin sorumlu olduğunu söylerken haklıydık” diyen May, ”Eldeki kanıt dosyasından yola çıkarak, hükümet, kimliği açıklanan iki zanlının, GRU olarak da bilinen Rus askeri istihbarat subayları olduğu sonucuna vardı” duyurusunu yaptı.

”GRU çok iyi kurulmuş bir emir komuta zincirine sahip son derece disiplinli bir teşkilattır” diye ekleyen başbakan, Skripal vakasının ‘plansız programsız, gelişigüzel bir operasyon olmadığının’ altını çizdi. May ”Salisbury’de ne olduğunu Rus devletinin açıklaması lazım” talebinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise İngiltere Başbakanı Theresa May’in çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’yı Rus istihbarat elemanlarının zehirlediği iddiasına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, May’in Skripal olayı ve Amesbury’de iki İngiliz vatandaşının zehirlenmesi ile ilgili parlamentoda yaptığı konuşmanın kesinlikle kabul edilemez olduğu belirtti.

Açıklamada, “Bu konuşma, Rusya ve iki vatandaşımız adres gösterilerek kesin olmayan bir dizi suçlamalar içeriyor. Şiddetle bu kinayeli sözleri reddediyoruz.” denildi.

Ne Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ne de İngiltere’deki laboratuvarların Salisbury ve Amesbury’deki zehirlerin kaynağını belirlemediği kaydedilen açıklamada, Rus karşıtlığının Skripal olayı etrafında şişirilmesi girişimlerine karşı durmaya devam edileceği ifade edildi.