Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran’da

Haber Merkezi I  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 2015 yılında imzalanan Avrupa ile İran arasındaki ticaretin tekrardan başlamasının yolunu açan nükleer anlaşmayı tekrardan ele almak için İran’a gitti. Jean-Yves Le Drian’ın, İran’a balistik füze programı ve Ortadoğu etrafındaki askeri faaliyetler hakkında Batı’nın kaygılarını dile getireceği bildirildi. Le Drian Pazar günü yaptığı açıklamada, “İran’ın balistik füze […]

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran’da
  • 5 Mart 2018 11:30
  • 5 Mart 2018 13:22

Haber Merkezi I  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 2015 yılında imzalanan Avrupa ile İran arasındaki ticaretin tekrardan başlamasının yolunu açan nükleer anlaşmayı tekrardan ele almak için İran’a gitti.

Jean-Yves Le Drian’ın, İran’a balistik füze programı ve Ortadoğu etrafındaki askeri faaliyetler hakkında Batı’nın kaygılarını dile getireceği bildirildi.

Le Drian Pazar günü yaptığı açıklamada, “İran’ın balistik füze programı Fransa ve müttefikleri için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu program BMGK’nin 2231 sayılı kararına uygun değil ve bölgede istikrarı bozan bir faktördür.” ifadelerini kullanmış, açıklamanın hemen sonrasında Resmi Fars News ajansına açıklama yapan İranlı bir yetkili,  Fransa’nın, İran’ın balistik füze programıyla ilgili yanlış bilgilendirildiğini, anlaşmaya tamamen uyulduğunu belirtti.