‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarı kabul edildi

Haber Merkezi | Son dönemde Türkiye ile ilişkileri kopma noktasına gelen Hollanda’da parlamento, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan bir tasarıyı kabul etti. Euronews’un haberine göre Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadı 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan iki yasa tasarısını onayladı. Tasarılardan biri 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyor, diğer tasarıyla ise Hollandalı bir bakanının 24 Nisan’da […]

‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarı kabul edildi
  • 16 Şubat 2018 19:32

Haber Merkezi | Son dönemde Türkiye ile ilişkileri kopma noktasına gelen Hollanda’da parlamento, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan bir tasarıyı kabul etti. Euronews’un haberine göre Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadı 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan iki yasa tasarısını onayladı.

Tasarılardan biri 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyor, diğer tasarıyla ise Hollandalı bir bakanının 24 Nisan’da Ermenistan’da düzenlenecek sözde ‘soykırımı anma’ törenlerine katılmasını öngörüyor.

Tasarılar, Parlamento’nun gündemine Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirildi. Hıristiyan Birliği Milletvekili Joel Voordewind’in hazırladığı yasa tasarılarının koalisyondaki diğer siyasi partiler tarafından desteklendiği bildirildi.