E-devlet soy ağacı sorgusuna kota geliyor

İznews I Haber Merkezi – İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yoğunluktan dolayı “Alt-Üst Soy Sorgulama” hizmetini geçici olarak durdurmasının ardından yaptığı açıklamada, uygulamaya günlük kota getirdiğini belirtti. Yapılan açıklamada, “Günlük belirli bir kota açacağız.” denildi. Önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamadan,gece 02.00’ye kadar,yaklaşık 200 bin vatandaş soy bilgisinin çıktısını aldı. Gece […]

E-devlet soy ağacı sorgusuna kota geliyor
  • 11 Şubat 2018 14:01
  • 11 Şubat 2018 14:18

İznews I Haber Merkezi – İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yoğunluktan dolayı “Alt-Üst Soy Sorgulama” hizmetini geçici olarak durdurmasının ardından yaptığı açıklamada, uygulamaya günlük kota getirdiğini belirtti. Yapılan açıklamada, “Günlük belirli bir kota açacağız.” denildi.

Önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamadan,gece 02.00’ye kadar,yaklaşık 200 bin vatandaş soy bilgisinin çıktısını aldı. Gece sakinleşme beklenirken sistem 02.00- 04.00 saatleri arasında en yoğun anını yaşadı ve 2 saatte 110 bin çıktı alındı.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre;sistem, saat 04.00’ten sonra yoğunluk nedeniyle askıya alındı.

“Bugün bu kadar diyeceğiz”

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili, “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız.” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız.” dedi.