Dünyadaki en yüksek “çocuk evliliği” oranına sahip ülke: Nijer

Haber Merkezi I Dünyadaki en yüksek çocuk evliliği oranına sahip ülke Batı Afrika ülkesi Nijer. Çocuk yaşta evlenmeye zorlanan genç kızların hem geleceği hem de sağlığı tehlikeye atılıyor. Her geçen gün daha fazla genç kız, bu duruma karşı savaşıyor. Al-Jazeeara’dan Dirk Gilson Haberi On beş yaşındaki Hamsatou, düğünününden belirli kareleri gözleri önüne getiriyor. O günün […]

Dünyadaki en yüksek “çocuk evliliği” oranına sahip ülke: Nijer
  • 8 Mart 2018 10:23
  • 8 Mart 2018 11:45

Haber Merkezi I Dünyadaki en yüksek çocuk evliliği oranına sahip ülke Batı Afrika ülkesi Nijer. Çocuk yaşta evlenmeye zorlanan genç kızların hem geleceği hem de sağlığı tehlikeye atılıyor. Her geçen gün daha fazla genç kız, bu duruma karşı savaşıyor.

Al-Jazeeara’dan Dirk Gilson Haberi

On beş yaşındaki Hamsatou, düğünününden belirli kareleri gözleri önüne getiriyor. O günün kendisi için mutlu bir gün olmadığını söylüyor.

Annem ve babamın beni evlendirmek istediklerini öğrendiğimde “hayır” dedim. Ancak evliliği  kabul etsem de olmasa da düğünün gerçekleşeceğini söylediler. Kardeşimden yardım istedim, kardeşim, üzgün olmamam gerektiğini söyledi. Burada yaşam sadece böyle gidiyor. – Hamsatou

Hamsatou, Nijer’in çöl ulusunun başkenti Niamey’de bulunan Gamkalley’de yaşıyor. Burada ebeveynlerin verdiği kararlara, kızları uymak zorundadır.

Hamsatou, evlenmeden önce ailesi ve altı kardeşiyle birlikte kerpiçten yapılmış tuğla bir evde yaşıyordu. Babası Seydou Mahaman, kızı için başka bir seçeneği olmadığı için evlenmesi gerektiğini söylüyor.

Ebeveynlerine itaat etmeyen çocuklar lanetlidir. – Leila (Hamsatou’nun annesi)

Birçok ebeveyn burada küçük yaşta çocukları evlendirmek için aldıkları kararlarını haklı gösterir. Evlilik dışı ilişkiler toplumlarında büyük bir tabu ve evlilik dışı hamile kalmanın bütün aile için rezalet olduğu düşünülüyor.

Aşırı yoksulluk, Nijer’de çocuk evliliğinde önemli bir faktördür. Ülke nüfusunun yarısı günde iki dolardan daha az bir parayla yaşıyor. Nijer şu andaki BM İnsan Gelişim Endeksinde en alt sırada yer alıyor. Hızla büyüyen ülkenin son derece genç bir nüfusu var. Nijeryenlerin yüzde altmışı yüzde 24 yaşın altındadır.

Ortalama olarak, her kadının yedi veya sekiz çocuğu var. Birçok ebeveynin tüm çocuklarına bakması zordur. Kızları erken evlendirmek, soruna basit bir çözüm gibi görünüyor. Sonuç olarak, kız çocuklarının üçte biri neredeyse 15 veya altında evli 18 yaşına gelen kız çocuklarının da neredeyse yüzde 80’i evli.

Nafissa şu an 22 yaşında

“Ben 14 yaşında iken hala okula devam ediyordum, beni 34 yaşında bir adamla evlendirdiler. Nedenini anlamıyordum. Dayım düğünü organize etmişti. Onun arkadaşıyla evleniyordum. Şu an hatırlıyorum, çok eğlenmiştim, çok mutluydum çünkü o gün okula gitmek zorunda değildim. Ama herkes bir anda bana seslenmeye başladı; küçük gelin, küçük gelin, o zamana kadar nasıl anlayabilirdim evlenmiş olduğumu.”

Nafissanın kocası onu kendi kasabasına götürdü. Evinden bin kilometre uzaklıktaydı bu kasaba. Evlendikten sadece birkaç ay sonra kocasını onu dövmeye başladı ve onu seks yapmaya zorladı.

Nafissa 15 yaşına bastığında hamileydi. O artık çocukluğunu kaybetmiş çocuk yaşta çocuk doğuracaktı. İkinci çocuğuna hamile kaldığında kaçmaya karar verdi.

“iki aylık hamileyken, ailemin bir arkadaşının yanında kalabileceğimi söylediler. Çocuğumu orada doğurabileceğimi söylediler. Oğlumu doğurduktan beş ay sonra oğlumu Niamey’deki büyükanneme götürdüm. Orada bir yardım programı olduğunu duydum. Oradakiler kendime güvenmemi sağladı okumamı geliştirdim ve çok daha iyi yazmayı bir yıl içinde öğrendim”Nafissa

Yerel yardım organizasyonu SongES tarafından yürütülen bir programa katıldı. Personel okula geri dönmesine yardımcı oldu. Diplomasını gururla aldı. Ve geçen hafta bir çıraklık eğitimi aldığını öğrenildi.

Benim rüyam bir elektrikçi olmaktır. Oğluma daha iyi bir hayat verebilmek için çalışmak istiyorum. Ayrıca aileme de yardımcı olmak istiyorum. – Nafissa

Nafissa, diğer kızları hayatın savaşmaya değer olduğuna ikna etmek istiyor. Çocuk evliliğiyle mücadelede bir temsilci olarak Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) adına ülke çapında seyahat ediyor.

Son sınavları geçtiğimi öğrendiğimde ağladım. Sevinç için ağladım. Sen de yapabilirsin. Bir STK’dan yardım isteyin ve okula gidin. Pes etme. O zaman siz de istediğiniz şeyi elde edebilirsiniz. – Nafissa