Demirtaş Noktayı Koydu: : Kimsenin Tasfiye Ettiği Yok

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni dönemde aday olmayacağını açıklaması üzerine başlayan tartışmalara son noktayı koydu. Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Kimsenin beni tasfiye ettiği yok, kararı bizzat ben aldım. HDP’yi dizayn etmek için pusuda bekleyenler sonuç alamaz” dedi. Demirtaş ” Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bunu net olarak herkesin bilmesi […]

Demirtaş Noktayı Koydu: : Kimsenin Tasfiye Ettiği Yok
  • 12 Ocak 2018 10:17

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni dönemde aday olmayacağını açıklaması üzerine başlayan tartışmalara son noktayı koydu. Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Kimsenin beni tasfiye ettiği yok, kararı bizzat ben aldım. HDP’yi dizayn etmek için pusuda bekleyenler sonuç alamaz” dedi.

Demirtaş ” Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bunu net olarak herkesin bilmesi lazım. Aday olmamam konusunda ne bir telkin ne de bir yönlendirme asla söz konusu değildir. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım. Tabii ki, beni bu kararı almaya götüren süreçte birçok etken bir araya geldi diyebilirim. Öncelikle HDP’deki kolektif liderliğin bir parçası ve etkili bir sözcüsü olarak fiilen bu görevlerimi yapamıyor olmam parti merkezini zorlayabilir. Benim tutuklu olmam nedeniyle de arkadaşlarım bunu bana açıkça iletmekten imtina ediyor olabilirler belki. Ama benim bizzat kendimin bunun önünü açmam ve yeni siyasi hamleye, seçimlere hazırlanan partimin bu konuda özgürce tartışabilmesini sağlamam gereklidir. Ben bu yönlü bir irade beyanında bulunmadan, partim ve taban bunu gündemine almaya yanaşmıyordu belki de, bilemiyorum. Varsa böyle bir ihtiyaç, artıları ve eksileriyle özgürce tartışılmasını istiyorum. Asıl olan HDP’nin ve halkın çıkarlarıdır. Hepimiz bunu esas alacağız. Benim tutumum bir diğer açıdan bütün yönetim adına kongreye doğru giderken halka verilmiş bir özeleştiridir. Yönetimimizin son yıllarda üstün bir performans gösterdiğini söyleyemeyiz. Bunun ilk sorumlusu da siyaseten benim elbette. Kongrede daha kapsamlı bir özeleştiriyle pratikte bu yetmezlikleri gidermek üzere hazırlık yapmamız gereklidir” şeklinde konuştu.

Demirtaş, aday olmamanız nasıl değerlendirilmeli sizce? sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Ben aday olmama konusunda son derece samimi ve net bir tutum ortaya koydum. Bundan da amacım elbette HDP’yi zayıflatmak değildir, olamaz. Benim yerime koşulları daha uygun ve görevi üstlenebilecek alternatifler çıkarılabilsin diye bunun önünü açtım. Şimdi bu tartışma sürecinin büyük bir politik olgunlukla ve politik kazanım odaklı olarak sürdürülmesini bekliyorum. Tartışmaları, konferansları yakından izliyorum. Sonuçlarını, parti yönetimiyle birlikte değerlendireceğiz. Her yerde bütün arkadaşların beni öneriyor olmalarını büyük bir saygıyla ve onur duyarak karşılıyorum. Ama mutlaka başka alternatif isimler de önerilmeli ve ortaya çıkarılmalıdır. Biz her türlü ihtimale karşı hazırlığımızı yaparak, tedbirlerimizi alarak ilerlemek zorundayız. Kaldı ki, Eş Genel Başkan sıfatım olmasa bile, ben HDP’nin sözcülerinden biri olarak, HDP’nin bütün bileşenlerinin sesi, nefesi olmaya devam edeceğim zaten”

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin 11 Şubat’ta yapacağı 3. Olağan Kongre’de aday olmayacağını deklere etmişti.