Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden YPG açıklaması!

Haber Merkezi |  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Münbiç’ten bir grup YPG’linin Afrin’e kaydırılması durumuyla ilgili uyarıları yaptıklarını söyleyerek, “Müttekilerimizin mutlaka devreye girmesi beklenir. Biz, sahada gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. İstedikleri kadar güç kaydırmaya çalışsınlar. Kararlılığımız tamdır. Buradan YPG/PYD’nin bir takım dersler çıkartması gerekir.” dedi. Kalın’ın açıklamaları şöyle: Sahada son […]

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden YPG açıklaması!
  • 7 Mart 2018 14:53
  • 7 Mart 2018 15:03

Haber Merkezi |  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Münbiç’ten bir grup YPG’linin Afrin’e kaydırılması durumuyla ilgili uyarıları yaptıklarını söyleyerek, “Müttekilerimizin mutlaka devreye girmesi beklenir. Biz, sahada gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. İstedikleri kadar güç kaydırmaya çalışsınlar. Kararlılığımız tamdır. Buradan YPG/PYD’nin bir takım dersler çıkartması gerekir.” dedi.

Kalın’ın açıklamaları şöyle:

Sahada son derece dinamik gelişmeler yaşanıyor. MİT’in sahada ÖSO’nun koordinasyonu noktasında yoğun bir çalışması olduğunu hatırlatmak isterim. Zaman zaman Afrin operasyonunun DEAŞ ile mücadelede dikkati dağıttığı şeklinde beyanların geldiğini görüyoruz. Bu mücadele DEAŞ ile mücadele için engel değildir. Batılı ülkeler için de bir samimiyet testidir. Amaç Suriye topraklarının bütün terör örgütlerinden temizlenmesidir. Müttefiklerimizden beklentimiz bu yöndedir. Burada özellikle son günlerde gündeme gelen sivillerin Afrin’den çıkartılması konusunda YPG’nin bir takım engelleri var. Dün, BM Sözcüsü de bunu kayda geçirdi. YPG/PYD, Afrin’i ikinci bir Kandil yapmaya çalışmaktadır. Hamdolsun bu müdahale ile Afrin’in ikinci bir Kandil olması engellenmiştir. PYD/YPG terör örgütünün Afrin’deki sivillerin çıkmasını engellemeye çalışmasını da bilmek lazım. Afrin’e eleştiriler getirmek yerine müttefiklerimizin YPG’nin savaş suçu ihlallerini dikkate alması gerekir.

“YPG’nin de birtakım dersler çıkartması gerekir”

Münbiç’ten bir grup YPG’linin Afrin’e kaydırılması ile ilgili uyarılarımızı yaptık. Mutlaka devreye girmesi beklenir müttekilerimizden. Biz, sahada gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. İstedikleri kadar güç kaydırmaya çalışsınlar. Kararlılığımız tamdır. Buradan YPG/PYD terör örgütünün de bir takım dersler çıkartması gerekir.

“Erdoğan, Ruhani ile görüşecek”

Doğu Guta’da yaşanan hadiseler… BM kararı çerçevesinde 30 gün boyunca bir ateşkes ilan edilmişti. Son 10-12 günde yaşanan hadiseler bunun tam manasıyla uygulanmadığını gösteriyor. Yoğun bir diplomasi girişimine tekrar başladılar. Bugün öğleden sonra sayın Ruhani ile bir görüşmesi olacak Cumhurbaşkanımızın.