Çin’de Büyüme Sürpriz Yaşatabilir

Çin’de uluslararası ticaretin ve iç tüketimin etkisiyle, tahminlerin aksine büyümede yavaşlama yaşanmayabilir. Çin’den gelen son verileri değerlendiren JPMorgan Chase & Co ekonomistleri, “pozitif/iyimser dış görünüm” nedeniyle, Çin’in 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 6,5’ten yüzde 6,7’ye yükseltti. Çin Uluslararası Sermaye Şirketi ve Şanghay Menkul Değerler Kurumu da, yıllık bazda büyümenin bu yıl da ikinci kez hızlanarak devam etmesini […]

Çin’de Büyüme Sürpriz Yaşatabilir
  • 5 Ocak 2018 09:59
  • 5 Ocak 2018 15:22

Çin’de uluslararası ticaretin ve iç tüketimin etkisiyle, tahminlerin aksine büyümede yavaşlama yaşanmayabilir. Çin’den gelen son verileri değerlendiren JPMorgan Chase & Co ekonomistleri, “pozitif/iyimser dış görünüm” nedeniyle, Çin’in 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 6,5’ten yüzde 6,7’ye yükseltti. Çin Uluslararası Sermaye Şirketi ve Şanghay Menkul Değerler Kurumu da, yıllık bazda büyümenin bu yıl da ikinci kez hızlanarak devam etmesini beklediklerini duyurdu.

Morgan Stanley ise, Çin ihracatına yönelik yüksek talebin büyümeye olumlu katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg’in geçtiğimiz aylarda ekonomistler arasında yaptığı ankette ekonomistlerin genel görüşü, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki genişlemenin 2018 yılında yüzde 6,8’den yüzde 6,5 seviyesine düşeceği yönünde olmuştu.