Çavuşoğlu’ndan Yunan mevkidaşına: Ülkenizde darbe yapan kişiler olsaydı barındırmazdık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karıştıkları gerekçesiyle iadesi istenen ordu mensuplarına sığınma hakkı tanımış olmasını eleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, darbe girişimi Türkiye’de değil de Yunanistan’da olsa “Yunanistan’ı hedef alan teröristler, darbeciler ve hainler bizim ülkemizde barınamazdı” dedi. Çavuşoğlu, bu açıklamaları Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, yenilenen Yunan Başkonsolosluğu […]

Çavuşoğlu’ndan Yunan mevkidaşına: Ülkenizde darbe yapan kişiler olsaydı barındırmazdık
  • 4 Eylül 2018 18:01
  • 4 Eylül 2018 18:28

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karıştıkları gerekçesiyle iadesi istenen ordu mensuplarına sığınma hakkı tanımış olmasını eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, darbe girişimi Türkiye’de değil de Yunanistan’da olsa “Yunanistan’ı hedef alan teröristler, darbeciler ve hainler bizim ülkemizde barınamazdı” dedi.

Çavuşoğlu, bu açıklamaları Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, yenilenen Yunan Başkonsolosluğu binasının açılışı için İzmir’de bulunduğu sırada yaptı.

Çavuşoğlu “Burada, İzmir’de ve ülkemizde sadece Yunanistan’ın hayrına olan insanlar barınabilir. Yunanistan’ı hedef alan teröristler, darbeciler, yani Yunanistan’ı hedef alan hainler bizim ülkemizde barınamaz. Buna da izin vermeyiz” dedi.

Türkiye, 2016 yılı Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan’a kaçan ve sığınma talep eden sekiz askerin ülkeye teslim edilmesini istiyor. Ancak Yunanistan Anayasa Mahkemesi Türkiye’de adil şekilde yargılanmayacakları ve hayatlarının tehlike altında olacağı gerekçesiyle askerleri Türkiye’ye teslim etmeyi reddediyor.