Çavuşoğlu’ndan flaş YPG ve Menbiç açıklaması!

Haber Merkezi | Washington’da ABD ve Türk heyetleri bir araya gelerek Menbiç’i ve Suriye’yi görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Menbiç’in geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “YPG Menbiç’ten çekilince ABD ve Türk askerleri güvenliği sağlayacak.” dedi. Türkiye Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile 19 Mart’ta Washington’da yapılacak görüşme ile Menbiç’teki durumun netleşeceğini ifade etti. Çavuşoğlu, “YPG Menbiç’ten […]

Çavuşoğlu’ndan flaş YPG ve Menbiç açıklaması!
  • 13 Mart 2018 12:48
  • 13 Mart 2018 14:30

Haber Merkezi | Washington’da ABD ve Türk heyetleri bir araya gelerek Menbiç’i ve Suriye’yi görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Menbiç’in geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “YPG Menbiç’ten çekilince ABD ve Türk askerleri güvenliği sağlayacak.” dedi. Türkiye Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile 19 Mart’ta Washington’da yapılacak görüşme ile Menbiç’teki durumun netleşeceğini ifade etti. Çavuşoğlu, “YPG Menbiç’ten çekildikten sonra orada güvenliği Türk ve ABD askerleri sağlayacak. YPG’nin çekilmesine iki ülke nezaret edecek.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “YPG’nin olduğu bölgeler nasıl istikrara kavuşturulur, kimin yöneteceğini nasıl sağlayabiliriz? Temel prensip nüfus oranında yönetim olması. YPG hiçbir şekilde olmayacak. Menbiç’ten YPG çekilince orada ABD ve Türk askerleri olacak. YPG’nin çekilmesine nezaret edeceğiz. Buranın güvenliğini kim sağlayacak? ABD ve Türkiye. Önce bu modeli Menbiç’te uygulayacağız daha sonra diğer yerlere götüreceğiz. Bu rakka için de Fırat’ın doğusunda YPG’nin kontrolündeki yerler için de geçerli.”

Söz konusu alanlarda güvenli bölgeler sağlanacağının altını çizen ve tüm adımların da bir takvime bağlanacağını ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şunları belirtti: “19 Mart’taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, tarihleriyle beraber belli olacak. Ne kadar sürede ne uygulanacak, diğer tarafa nasıl geçilecek, bunlarla ilgili takvim netleşecek. Son toplantıda tabi farklı olduğumuz şeyler olabilir ama bir anlayışa doğru gidiliyor.”

Şu anda Menbic konusunda rejimden herhangi bir talepte bulunulmayacağını söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’ye verilen silahların geri toplanması konusunu da gözlemleyeceklerini söyledi.