Binlerce kişiden oluşan ‘kripto’ listesi Genelkurmay’da!

Haber Merkezi | FETÖ’nün mahrem yapılanmasındaki iletişim sistemi olan ‘ankesörlü telefon’ soruşturmasında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 5 bin civarında ‘kripto’ askeri tespit etti. FETÖ’nün mahrem yapılanmasında görev alan ‘imam’ların, deşifre olmamak için kendilerine bağlı örgüt üyelerini kontörlü telefonlardan aradığı belirlendi. Bu kapsamda birçok ilde soruşturma başlatıldı. Soruşturmalar kapsamında halen deşifre olmayan ve FETÖ ile iltisakı bulunan çok […]

Binlerce kişiden oluşan ‘kripto’ listesi Genelkurmay’da!
  • 3 Mart 2018 12:51
  • 3 Mart 2018 12:53

Haber Merkezi | FETÖ’nün mahrem yapılanmasındaki iletişim sistemi olan ‘ankesörlü telefon’ soruşturmasında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 5 bin civarında ‘kripto’ askeri tespit etti. FETÖ’nün mahrem yapılanmasında görev alan ‘imam’ların, deşifre olmamak için kendilerine bağlı örgüt üyelerini kontörlü telefonlardan aradığı belirlendi. Bu kapsamda birçok ilde soruşturma başlatıldı. Soruşturmalar kapsamında halen deşifre olmayan ve FETÖ ile iltisakı bulunan çok sayıda subayın ismine ulaşıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada da önemli bilgilere ulaşıldı. Başsavcılık, ilk olarak kontörlü-ankesörlü telefonlarla görüşme yapanların HTS dökümlerini çıkardı. Bu şekilde HTS dökümlerinde yer alan numaraları kullanan askerler tespit edildi. Yanlış bir işlem yapılmaması için bu askerlerin aranma sıklığına göz atıldı. Birden fazla kez arananlar listeye konuldu, daha sonra ise aynı telefondan başka askerlerin de ardışık olarak aranıp aranmadığı araştırıldı.

‘LİSTEDE KRİTİK GÖREVLERDE OLAN ASKERLER DE VAR’

İlk etapta kontörlü-ankesörlü telefon trafiğine yaklaşık 50 bin askerin takıldığı görüldü. Ancak yapılan analiz sonucu FETÖ ile iltisaklı olduklarına dair emareleri fazla olanların sayısının 5 civarında olduğu belirlendi. Bu şekilde listeye nihai şekli verilmiş oldu. Listede halen bazı kritik görevlerde olan askerlerin de bulunduğu ifade edildi.

 

Kaynak: Habertürk