Avcıların vurduğu Gri balıkçılı hayvanseverler kurtardı

Diyarbakır’da, yaralı halde gri balıkçıl bulundu. Avcıların vurduğu tahmin edilen kuş, iki genç hayvansever  tarafından veterinere götürüldü. veteriner Ömer Yaşar’a teslim edilen kuşun sağ kanadında kırık tespit edildi. Kuşu tedavi eden Yaşar, sağ kanat kemiğinde saçma bulunduğunu ve uçarken avcılar tarafından vurulduğunu söyledi. Kuşun kanadına platin takıldığını kaydeden Yaşar, “Avcılar vurduktan sonra bir süre daha uçmuş […]

Avcıların vurduğu Gri balıkçılı hayvanseverler kurtardı
  • 7 Ocak 2018 14:52
  • 7 Ocak 2018 14:55

Diyarbakır’da, yaralı halde gri balıkçıl bulundu. Avcıların vurduğu tahmin edilen kuş, iki genç hayvansever  tarafından veterinere götürüldü. veteriner Ömer Yaşar’a teslim edilen kuşun sağ kanadında kırık tespit edildi. Kuşu tedavi eden Yaşar, sağ kanat kemiğinde saçma bulunduğunu ve uçarken avcılar tarafından vurulduğunu söyledi.

Kuşun kanadına platin takıldığını kaydeden Yaşar, “Avcılar vurduktan sonra bir süre daha uçmuş olmalı ki onu vuranlar bulamamış. Buraya duyarlı iki genç getirdi. Röntgen çekimlerinde sağ kanadında saçmayla vurulmak suretiyle kırıklar tespit ettik. Ayrıca kanadında iki tane saçma bulundu. Hemen müdahale ettik. Müdahale sonucunda kuşa platin uygulaması yaptık. Şu an dikişleri atılıp, bandajla sarılmış durumda. Kuşumuz  gayet iyi durumdadır ve kendisine temin ettiğimiz balıkları yiyebiliyor. Ancak saçmalar, kuşun kanadını bir hayli tahrip etmiş ve 1,5 santim kısalma oldu. Bu, uçmada sıkıntı yaratabilir” diye konuştu.

Veteriner Yaşar, kuşun tedavisinin ardından doğaya bırakılacağını, uçmaması halinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne verileceğini söyledi.