ABD’den Türkiye Menbiç resti!

Haber Merkezi | Türkiye ile ABD arasında gerginliğe neden olan Menbiç meselesi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson görüşmesinden de gündeme geldi. ÇAVUŞOĞLU: ÖNCE YPG’NİN MENBİÇ’TEN ÇIKMASI LAZIM Görüşme sonrasında ikilinin ortak basın açıklamasında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson,  Menbiç restinde bulundu. Basın toplantısında ilk orak konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç vurgusu yaparak, […]

ABD’den Türkiye Menbiç resti!
  • 16 Şubat 2018 13:26
  • 16 Şubat 2018 13:28

Haber Merkezi | Türkiye ile ABD arasında gerginliğe neden olan Menbiç meselesi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson görüşmesinden de gündeme geldi.

ÇAVUŞOĞLU: ÖNCE YPG’NİN MENBİÇ’TEN ÇIKMASI LAZIM

Görüşme sonrasında ikilinin ortak basın açıklamasında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson,  Menbiç restinde bulundu. Basın toplantısında ilk orak konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç vurgusu yaparak, “Bizim endişelerimiz doğrudan bize yönelik oluşan tehditlerle ilgili yani YPG’nin bize saldırılarıyla ilgili. İnsanlarımız ölüyor. Bu çalışma grubu ve bu çerçevede atılacak somut adımlar önemli. 2016 yılında ABD’nin Türkiye’ye verilmiş sözleri vardı bu sözler tutulmadı. Bir keresinde YPG’lilerin Fırat’ın doğusunda gittiklerini anlatmak için bizden bir heyet çağrıldı daha sonra gördük ki gitmemiş. Münbiç yüzde 95 Arap şehriyse YPG’nin burda olması oranın hiçbir zaman istikrar sağlanmaz. Ama önce YPG’nin Münbiç’ten çıkması lazım”dedi.

TILLERSON: MENBİÇ’İ MÜTTEFİK KUVVETLERİMİZİN KONTROLÜNDE İSTİYORUZ

“Menbiç öncelikli konumuz, stratejik olarak önemli” diyen Tillerson, “ABD, buranın bizim müttefik kuvvetlerimizin kontrolü altında olmasını istiyor. Başka herhangi bir gücün buraya tekrar girmesini istemiyoruz. Bu bizim tartışmalarımızın önemli noktalarından biri olacak” şeklinde konuştu.

TILLERSON: SURİYE’DE BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ ÖNEMLİ

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, “Türkiye ile ilişkilerimiz sürekli ve stratejiktir. Türkiye ile Suriye’de birlikte çalışmamız önemli.Suriye’de gerilimin artmamasına çalıyoruz. SDG’ye sağladımız desteğin sınırlı olacağını aktardık” dedi.

TILLERSON: ÖNCELİKLE MENBİÇ KONUSUNU ELE ALACAĞIZ

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, “Suriye’de bölünme olmadan çözüme ulaşmak istiyoruz. Öncelikle Menbiç konusunu ele alacağız. Kuzey Suriye’nin tamamı üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ” şeklinde konuştu.