Zarif: İdlib’den geri çekilmeleri için çaba gösteriliyor

İran Dışişleri Bakanı, 7 Eylül’de Tahran’da düzenlenecek Astana Süreci’nin garantörü olan İran, Rusya, Türkiye liderlerinin zirve oturumuna atıfta bulunarak, İdlib’ten silahlı kişileri çıkarmaya çalışacaklarını söyledi. İdlib’te çok sayıda terör grubunun bulunduğunu ifade eden Muhammed Cevad Zarif, İdlib’ten silahlı kişilerin çekilmesi için çalışıldığı ve bundan dolayı Suriye üst düzey yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Zarif, Cuma gününe […]

Zarif: İdlib’den geri çekilmeleri için çaba gösteriliyor
  • 5 Eylül 2018 08:13

İran Dışişleri Bakanı, 7 Eylül’de Tahran’da düzenlenecek Astana Süreci’nin garantörü olan İran, Rusya, Türkiye liderlerinin zirve oturumuna atıfta bulunarak, İdlib’ten silahlı kişileri çıkarmaya çalışacaklarını söyledi.

İdlib’te çok sayıda terör grubunun bulunduğunu ifade eden Muhammed Cevad Zarif, İdlib’ten silahlı kişilerin çekilmesi için çalışıldığı ve bundan dolayı Suriye üst düzey yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Zarif, Cuma gününe kadar,  garantör ülkeler İran, Rusya, Türkiye arasındaki görüşmelerin devam edeceğini, sivillerin zarar görmemesi ve silahlı kişilerin de İdlib’i terk etmeleri için ikna etmeye çalışacaklarını belirtti.

Pazartesi günü Şam’a giden Zarif, Suriye Devlet başkanı Beşar Esad ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim’le görüştü.