Yarım milyar dolarlık kripto para hırsızlığı

İZNEWS/HABER MERKEZİ – Dünya ekonomisinde hızla yerini alan  kripto para vurgunu yapıldı. Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından Coincheck’in piyasa değeri 534 milyon dolar olan ‘NEM’ adlı kripto para birimine ait şifrelenmiş kodları bir siber saldırıda çalındı. Coincheck sistemlerini hackleyen bilgisayar korsanları, 534 milyon dolar değerindeki kripto parayı kendi hesaplarına aktardı. Siber saldırının ardından, Coincheck, Bitcoin hariç […]

Yarım milyar dolarlık kripto para hırsızlığı
  • 28 Ocak 2018 12:31
  • 28 Ocak 2018 13:28

İZNEWS/HABER MERKEZİ – Dünya ekonomisinde hızla yerini alan  kripto para vurgunu yapıldı. Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından Coincheck’in piyasa değeri 534 milyon dolar olan ‘NEM’ adlı kripto para birimine ait şifrelenmiş kodları bir siber saldırıda çalındı. Coincheck sistemlerini hackleyen bilgisayar korsanları, 534 milyon dolar değerindeki kripto parayı kendi hesaplarına aktardı. Siber saldırının ardından, Coincheck, Bitcoin hariç tüm kripto para birimlerine ait işlemleri dondurdu.

Çalınan Coincheck varlıklarının, çevrimdışı olarak güvenli bir şekilde saklandığı “soğuk cüzdan”da değil, çevrimiçi borsanın bir parçası olan “sıcak cüzdan”da tutulduğu belirtildi.Sıcak cüzdanda varlıklar yalnızca çevrimiçi olarak kaydedilip transfer edilirken, soğuk cüzdanda varlıkların çevrimdışı bir sunucuda yedeklenerek tutulduğu kaydedildi. Hırsızlığın doğrulanması halinde, bunun şimdiye kadarki en büyük kripto para hırsızlığı olacağı aktarıldı.

Hırsızlık olayının açığa çıkmasının ardından, kripto para borsasının toplam değerinde yaklaşık yüzde 10’luk düşüş görülürken 6 trilyon yenlik kayıp yaşandı.