Türkiye’den flaş Hollanda hamlesi!

Haber Merkezi | Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki büyükelçisini 5 Şubat’ta resmi olarak çektiğini açıklamasının ardından, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlandığı haberleri üzerine Hollanda Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı, “Önyargılı tutumlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. 1915 olaylarının siyasallaştırılması, kabul edilebilir değil. Ortak tarih komisyonu kurulmasına destek verilebilir” ifadesini kullandı. Ankara Büyükelçisi’ni resmi olarak geri çekerek […]

Türkiye’den flaş Hollanda hamlesi!
  • 17 Şubat 2018 15:50
  • 17 Şubat 2018 15:51

Haber Merkezi | Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki büyükelçisini 5 Şubat’ta resmi olarak çektiğini açıklamasının ardından, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlandığı haberleri üzerine Hollanda Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı, “Önyargılı tutumlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. 1915 olaylarının siyasallaştırılması, kabul edilebilir değil. Ortak tarih komisyonu kurulmasına destek verilebilir” ifadesini kullandı.

Ankara Büyükelçisi’ni resmi olarak geri çekerek Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda’da parlamento, 1915’te yaşananları dün “Ermeni Soykırımı” olarak tanımıştı. Dün alınan karara göre, Hollanda ayrıca 24 Nisan’da Ermenistan’daki anma törenlerine bakan düzeyinde temsilci gönderecek.