‘Türk olduğun halde Kürtlerin içinde ne işin var’     

Hüsran Ölmez – Yazar Aytekin Yılmaz, Geçtiğimiz gün, Yıllardır tutsak olduğu cezaevinde yaşamını yitiren yazar Murat Saat’le ilgili sosyal medyadan bir yazı paylaştı. Aytekin Yılmaz, Murat Saat’in koğuş arkadaşı olduğunu belirtirken, Saat’e ve onun durumundaki tutsaklara uygulanan hukuksuzluğu da anlattı Yılmaz’ın sosyal medyada paylaştığı yazı şu şekilde; “Murat saat, hapishanede koğuş arkadaşımdı. İçimizde yakışıklı, heyecanlı, hayat […]

‘Türk olduğun halde Kürtlerin içinde ne işin var’     
  • 30 Aralık 2017 17:56
  • 30 Aralık 2017 18:01

Hüsran Ölmez – Yazar Aytekin Yılmaz, Geçtiğimiz gün, Yıllardır tutsak olduğu cezaevinde yaşamını yitiren yazar Murat Saat’le ilgili sosyal medyadan bir yazı paylaştı. Aytekin Yılmaz, Murat Saat’in koğuş arkadaşı olduğunu belirtirken, Saat’e ve onun durumundaki tutsaklara uygulanan hukuksuzluğu da anlattı

Yılmaz’ın sosyal medyada paylaştığı yazı şu şekilde;

“Murat saat, hapishanede koğuş arkadaşımdı. İçimizde yakışıklı, heyecanlı, hayat dolu bir insandı. Sporcuydu, koğuşta minyatür kale maç yapardık. Karşı takıma geçer, “Heval sana gol yok” derdi. Övünmek gibi olmasın ama ne yapar eder golümü atardım. Okuma yazmayı severdi. Öyküler yazardı. Yıllar içinde kalemini epey bir geliştirdi. Öykü kitabı yazdı, ödüller aldı. Murat Samsunluydu. Türk olduğu için de dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi özel tarife uyguladı. Normalde örgüt üyeliğinden ceza vermeleri gerekirdi. Bir çoklarına olduğu gibi Murat’a da, ‘Türk olduğun halde Kürtlerin içinde ne işin var’ deyip özel tarife uyguladılar. Ömür boyu hapis cezası verdiler. Dosyasında hiçbir eylem olmamasına rağmen. Çok kızgınım çooook.”

‘Hapiste ölmek çok ağır’

“İkide bir popülizm yapacağımıza, Murat’ın durumunda olan mahpusları düşünelim” diyen Yılmaz, “Murat gibi hapishanelerde şu an 400 civarında 25 yıldır hapiste olanlar var. Bir çoğunun eylemi silahı külahı olmadığından eminim. En fazla beş yıl- on yıl yatıp çıkması gerekenler 25 yıldır hapiste tutuluyorlar. Yakın zamanlarda öğrendim, içlerinde ruh sağlıklarını yitirenler var. Yoksulluğun kör ettiğini biliyordum da, hapishanede yoksulluktan ve kimsesizlikten deli olduklarını yakın zamanda öğrendim. Hapiste ölmek, yakınını kaybetmek insana çok ağır gelir. Murat’ın ailesine sevenlerine sabır diliyorum. Not: Murat kalp krizinden bugün Bandırma hapishanesinde yaşamını yitirmiş. Tıbbi müdahalenin geç yapıldığı söyleniyor”  dedi. 1996 yılından beri cezaevinde tutuklu bulunan Yazar Murat Saat, geçtiğimiz Perşembe günü Bandırma 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçirmiş ve hastaneye ring aracıyla götürülmüş. Kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmişti.

Kitabı ödül almıştı

Yıllardır cezaevinde olan müebbet hükümlü yazar Murat Saat, “Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım mısın?” adlı kitabı ile 2014 yılında Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği’nce düzenlenen  yarışmada en iyi öykü ödülünün sahibi olmuştu.