Suriye’de iki günde 250 kişi öldü

Haber Merkezi | Suriye hükümeti güçlerinin başkent Şam yakınlarındaki muhaliflerin elinde tuttuğu Doğu Guta’da düzenlediği bombardımanlar sürüyor. Bölgede gelen haberlere göre bombardımanlarda son iki günde ölenlerin sayısının 250’ye çıktığı iddia ediliyor.  Bölgedeki saldırıların 2013’ten bu yana görülen en yoğun şiddet olayları olduğu ve ölenler arasında 50 çocuğun da bulunduğu kaydediliyor.BM bölgedeki durumun “kontrolden çıktığı” uyarısında bulundu. […]

Suriye’de iki günde 250 kişi öldü
  • 21 Şubat 2018 19:17

Haber Merkezi | Suriye hükümeti güçlerinin başkent Şam yakınlarındaki muhaliflerin elinde tuttuğu Doğu Guta’da düzenlediği bombardımanlar sürüyor. Bölgede gelen haberlere göre bombardımanlarda son iki günde ölenlerin sayısının 250’ye çıktığı iddia ediliyor.  Bölgedeki saldırıların 2013’ten bu yana görülen en yoğun şiddet olayları olduğu ve ölenler arasında 50 çocuğun da bulunduğu kaydediliyor.BM bölgedeki durumun “kontrolden çıktığı” uyarısında bulundu. Suriye Ordusu henüz, Doğu Guta’dan gelen ölüm haberleriyle ilgili bir yorum yapmadı, ancak top ateşinin yapıldığı bölgelere “hassas saldırılar” yapıldığı ifade edildi.

Doğu Guta’da ne oluyor?

Doğu Guta, muhaliflerin başkent Şam yakınlarında elinde tuttuğu son bölge. Rusya’nın desteklediği Suriye hükümeti yanlısı güçler Pazar gecesinden bu yana bölgeyi geri almak için saldırılarını yoğunlaştırdı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Pazar gecesinden bu yanaki top ateşi ve hava saldırılarında en az 250 kişinin öldüğünü açıkladı. Doğu Guta çevresindeki 10 kasaba ve köye yeni saldırılar düzelendiği belirtildi. BM yaralıların çıkartılması ve yardım ulaştırılması için ateşkes ilan edilmesi çağrısı yaptı.