“Suriye ordusu birkaç gün içinde Menbiç’e girecek”

Haber Merkezi | Suriye ordusunun, ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile vardığı bir anlaşma doğrultusunda ülkenin kuzeyindeki Menbiç’e gireceği iddia edildi.Basına sızan bilgilere göre, anlaşmaya göre Suriye ordusu birkaç gün içinde Halep’in kuzeyinde yer alan ve DSG tarafından kontrol edilen Menbiç’e girecek. Suriyeli Kürtlerin denetimindeki Afrin yönetimi, Türkiye’nin harekatına karşı Suriye ordusunu sınırlarını korumak için […]

“Suriye ordusu birkaç gün içinde Menbiç’e girecek”
  • 25 Şubat 2018 14:05
  • 25 Şubat 2018 14:42

Haber Merkezi | Suriye ordusunun, ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile vardığı bir anlaşma doğrultusunda ülkenin kuzeyindeki Menbiç’e gireceği iddia edildi.Basına sızan bilgilere göre, anlaşmaya göre Suriye ordusu birkaç gün içinde Halep’in kuzeyinde yer alan ve DSG tarafından kontrol edilen Menbiç’e girecek.

Suriyeli Kürtlerin denetimindeki Afrin yönetimi, Türkiye’nin harekatına karşı Suriye ordusunu sınırlarını korumak için davet etmişti. Bunun ardından Suriye ordusunun saflarında savaşan bazı milis gruplarının Kürt güçlere destek vermek için Afrin’e girdiği haberleri gelmişti.
Fırat Nehri’nin batısında yer alan Menbiç ise Ağustos 2017’de omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG tarafından IŞİD’den alınmıştı. Menbiç o zamandan beri DSG’nin denetiminde.