Suriye İç Savaşı Haritası: Kim, Nereleri kontrol ediyor?

Haber Merkezi I 2011’in Mart ayından bu yana, Suriye iç savaşında yaklaşık 465.000 Suriyeli öldürdü, bir milyondan fazla kişi yaralandı ve 12 milyondan fazla kişi de mülteci durumuna düştü. Şam’ın doğusundaki Doğu Ghouta’da, Suriye Başkanı Beşar Esad kuvvetleri tarafından düzenlenen şiddetli saldırılar sonucunda sadece iki hafta içerisinde 340’tan fazla kişi öldü. Beş yıldır hükümet güçleri tarafından […]

Suriye İç Savaşı Haritası: Kim, Nereleri kontrol ediyor?
  • 28 Şubat 2018 09:51
  • 28 Şubat 2018 11:26

Haber Merkezi I 2011’in Mart ayından bu yana, Suriye iç savaşında yaklaşık 465.000 Suriyeli öldürdü, bir milyondan fazla kişi yaralandı ve 12 milyondan fazla kişi de mülteci durumuna düştü.

Şam’ın doğusundaki Doğu Ghouta’da, Suriye Başkanı Beşar Esad kuvvetleri tarafından düzenlenen şiddetli saldırılar sonucunda sadece iki hafta içerisinde 340’tan fazla kişi öldü.

Beş yıldır hükümet güçleri tarafından kuşatılan isyancı bölgelerde yaklaşık 400.000 kişi yaşıyor. Bu insanlara insani yardım ve ilaç yardımı neredeyse yok denecek kadar az ulaşıyor.

Diğer bölgelere, Kuzey Suriye’ye, Esad yanlısı savaşçılar Afrin’deki Kürt bölgelerine yardım için gönderildi ve Türk birlikleri tarafından bu gruplara saldırı düzenlendi.

Afrin, Türkiye sınırının hemen güneyinde yer alıyor. Türkiye, bölgeyi kontrol eden ve Suriye ordusuna yardım çağrısında bulunan Kürt YPG milis kuvvetlerini bu bölgede devirmeye çalışıyor.

El Cezire’nin hazırladığı Suriye Haritasında hangi gücün hangi bölgeyi kontrol ettiği gösteriliyor.

HÜKUMET kontrolü

Suriye hükümetinin kontrolü altındaki başlıca şehirler şunlar: Halep, Lazkiye, Tartus, Hama, Homs, Şam, Palmyra, Ebu Kamal.

IŞİD kontrolü

Raqa için yapılan savaştan sonra, Irak İslam Devleti ve Levant (IŞİD);Ebu Kamal’ın yakınlarında, batıda hükümet güçleri, doğuda Kürt güçleri tarafından kuşatılan bölgenin kontrolünü elinde tutmaya devam ediyor.

KÜRT kontrolü

Suriye’de savaşan diğer gruplar arasında Jabhat Fateh el-Şam, İran destekli Hizbullah ve Kürd Halk Koruma Birimleri (YPG) tarafından yönetilen Suriye Demokratik Güçleri (SDF) yer alıyor.

Kontrol ettikleri bölgeler: Afrin, Raqa, Qamishlo, Hasakah

FSA kontrolü

Serbest Suriye Ordusu (FSA), 2011 yılında Suriye ordusundan kaçan ve sivillerden oluşan Başkan Beşar Esad’ı devirmeyi amaçlayan silahlı tugayların birlikteliğidir.

Halep savaşından bu yana, FSA, kuzeybatı Suriye’deki sınırlı alanları kontrolü altına aldı.

Ana şehirler: Idlib ve Şam’ın Doğu Ghouta banliyösü.