Soçi’de Rus Dışişleri Bakanı Lavrov protesto edildi

İZNEWS / HABER MERKEZİ – Rusya’nın girişimi ile Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, bazı davetlilerin beklenmesi nedeniyle yaşanan gecikmenin ardından başladı. Kuzey Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi PYD’den yetkililer ise, Türkiye’nin itirazları ve Afrin’e yönelik operasyon nedeniyle kongreye katılmadı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, açılıştaki konuşmasında, kongrenin hazırlık çalışmalarına destekleri için Türkiye, İran ve BM’ye teşekkür […]

Soçi’de Rus Dışişleri Bakanı Lavrov protesto edildi
  • 30 Ocak 2018 14:51
  • 30 Ocak 2018 15:03

İZNEWS / HABER MERKEZİ – Rusya’nın girişimi ile Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, bazı davetlilerin beklenmesi nedeniyle yaşanan gecikmenin ardından başladı.

Kuzey Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi PYD’den yetkililer ise, Türkiye’nin itirazları ve Afrin’e yönelik operasyon nedeniyle kongreye katılmadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, açılıştaki konuşmasında, kongrenin hazırlık çalışmalarına destekleri için Türkiye, İran ve BM’ye teşekkür etti. Lavrov, konuşması sırasında Suriye’deki muhaliflerin temsilcileri tarafından protesto edildi. Lavrov’un açılış konuşması, bazı delegelerin bağırması üzerine kesildi.

Delegelerden bazılarının Rusya’yı sivilleri öldürmekle suçladığı esnada, Rusya Devlet Televizyonu tarafından canlı olarak yayınladı.

Lavrov’un konuşması sırasında iki güvenlik görevlisi izleyicilere yaklaşarak ,sessiz olmalarını, istedi. Lavrov delegelere, salı günü kendi sözlerini söyleyeceklerini belirterek, konuşmasını bitirmesine izin vermelerini istedi.

Bazı muhalifleri katılmadı, katılanlar da bizi Türkiye temsil edecek

Öte yandan Ankara’dan Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmak üzere gelen Suriye muhalefet heyeti, kongre vesilesiyle havaalanına ve kongre merkezine yerleştirilen Suriye bayraklı resim ve logolara tepki göstererek Rusya’ya giriş yapmak istemedi. Suriye muhalefeti, bu nedenle Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmama kararı alırken kongrede kendilerini temsil etme yetkisini Türk heyetine verdiler.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için Soçi’ye inen fakat ekstra talepleri karşılanmadığı için havaalanında bekleyen Suriyeli silahlı muhalif grupla ilgili görüştükleri belirtildi.