Şimşek: Ceza Gelirse Halkbank Öder

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Amerika’nın İran’a uyguladığı ambargoyu delmekle suçlanan Halkbank Hakkında açıklamalarda bulundu. Şimşek, “Enflasyonda gelinen nokta, küresel belirsizlikler tüm bunların Hazine’nin borçlanma maliyetlerine orantısız şekilde yansımasını engellemek amacıyla önden biraz yüklemeli bir borçlanma politikası yürüttük. Halkbank’a bir ceza gelirse bunu Halkbank öder. Halkbank için borçlanmayız” dedi. Şimşek, “Halkbank veya finans sisteminin […]

Şimşek: Ceza Gelirse Halkbank Öder
  • 12 Ocak 2018 09:23

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Amerika’nın İran’a uyguladığı ambargoyu delmekle suçlanan Halkbank Hakkında açıklamalarda bulundu.

Şimşek, “Enflasyonda gelinen nokta, küresel belirsizlikler tüm bunların Hazine’nin borçlanma maliyetlerine orantısız şekilde yansımasını engellemek amacıyla önden biraz yüklemeli bir borçlanma politikası yürüttük. Halkbank’a bir ceza gelirse bunu Halkbank öder. Halkbank için borçlanmayız” dedi.

Şimşek, “Halkbank veya finans sisteminin başka bir bileşeni kararlardan dolayı sıkıntıya düşerse gereken desteği veririz dedim ama maksadım likidite desteği manasındaydı. Dolayısıyla çok yüklü bir ceza gelecek de buna önceden hazırlık, gibi bir düşünce yok. Hazine’nin güçlü nakit tutmasının ne Halkbank ile ne de geçmişte iddia edildiği gibi erken seçimle ilgisi var” şeklinde konuştu.

Şimşek, daha önce yaptığı açıklamada Halkbank’a herhangi bir yaptırımda bulunulması durumunda, bankaya gereken desteğin verileceğini söylemişti.