Seçimde Sisi’ye rakip olacağını açıklayınca tutuklandı

Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklayan 69 yaşındaki eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı. Avukatının yaptığı açıklama sonrasında Anan’ın tutuklandığı ve cezaevine gönderildiği öğrenildi.  Anan’ın, Mısır’da seçim kampanyasını yürüten ekibinin de tutuklandığı bildirildi. Anan,gözaltına alındığı gün Mısır devlet televizyonundan Anan ile ilgili açıklama yayımlanmış, yayımlanan açıklamada, “Silahlı Kuvvetler, Sami Anan’ın […]

Seçimde Sisi’ye rakip olacağını açıklayınca tutuklandı
  • 29 Ocak 2018 10:24
  • 29 Ocak 2018 13:38

Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklayan 69 yaşındaki eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı. Avukatının yaptığı açıklama sonrasında Anan’ın tutuklandığı ve cezaevine gönderildiği öğrenildi.  Anan’ın, Mısır’da seçim kampanyasını yürüten ekibinin de tutuklandığı bildirildi.

Anan,gözaltına alındığı gün Mısır devlet televizyonundan Anan ile ilgili açıklama yayımlanmış, yayımlanan açıklamada, “Silahlı Kuvvetler, Sami Anan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklaması ile ilgili işlediği yasal usulsüzlükleri görmezden gelemez. Anan adaylığını Silahlı Kuvvetler’in bilgisi dışında ve yasal işlemleri gerçekleştirmeden açıklamıştır. Anan’ın açıklamasında kullandığı ifadeler Silahlı Kuvetler’e karşı ‘tahrik’ içermekte olup, halk ile orduyu ‘karşı karşıya getirecek’ türdendir.” ifadelerine yer verilmişti.

Anan, mevcut Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi’nin ikinci bir dönem daha Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladıktan sonra adaylığını açıklamış, Facebook sayfasında yayınlanan bir konuşmada, ülkenin sivil ve askeri kurumlarını cumhurbaşkanlığı yarışında tarafsız kalmaya çağırmıştı.

Sami Anan’ın seçim kampanyasında demokrasi, insan hakları ve reform vurgusunu öne çıkmıştı. bu söylemleri ile  Sisi karşısında çok güçlü bir aday olarak görülen Anan’ın, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma ihtimalinin çok güçlü olması nedeniyle tutuklandığı görüşleri ağır basıyor.