Lazkiye Spor Kenti Yeniden Onarılıyor

Suriye’nin en önemli liman kenti Lazkiye’de bulunan çatışma döneminde sığınmacılara ev sahipliği yapan Lazkiye Spor Kenti yenilenme dönemine girdi. Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad’ın babası Hafız Esad’ın da adını taşıyan spor kenti 1987’de 10. Akdeniz Oyunları için inşa edilmişti. Kıyı şeridi boyunca uzanan merkez, 3 futbol sahası, 3 kapalı spor salonu, hipodrom, tenis kortu, olimpik […]

Lazkiye Spor Kenti Yeniden Onarılıyor
  • 19 Ocak 2018 00:53

Suriye’nin en önemli liman kenti Lazkiye’de bulunan çatışma döneminde sığınmacılara ev sahipliği yapan Lazkiye Spor Kenti yenilenme dönemine girdi. Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad’ın babası Hafız Esad’ın da adını taşıyan spor kenti 1987’de 10. Akdeniz Oyunları için inşa edilmişti. Kıyı şeridi boyunca uzanan merkez, 3 futbol sahası, 3 kapalı spor salonu, hipodrom, tenis kortu, olimpik yüzme havuzu, otel ve sanat müzesi gibi sayısız imkanlara sahip. 156 hektarlık bir alanı kaplayan tesis, savaş dolayısıyla evlerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyelilere ev sahipliği yapıyordu.

82 Proje yolda

Suriye hükumeti, iç savaş sonrasında ekonomiyi ve altyapıyı yeniden inşa etmek için yatırımlarını çoğalttı. Suriye, önceliğini Halep gibi büyük şehirlere verirken kıyı ve kırsal alanlarda da 82 tane yenilenme projesi olduğu belirtildi.