Konut Fiyatlarında Doğu Ve Güney Doğu’da Ciddi Kan Kaybı

Merkez Bankası’nın “Türkiye konut piyasasındaki fiyat değişimlerini takip etmek” amacıyla oluşturduğu endekslerde, gayrimenkul fiyat artışında İzmir’in birinci sırada. Türkiye Geneli Konut artışlarında, Ege Bölgesi’nin diğer illeri ile Trakya bölgesi de yüksek oranda değer kazanıyor. Marmara’dan sadece Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale en çok değer kazanan ilk 5 il grubu içinde. İstanbul ise ortalamanın altında kalmış […]

Konut Fiyatlarında Doğu Ve Güney Doğu’da Ciddi Kan Kaybı
  • 8 Ocak 2018 11:09
  • 8 Ocak 2018 11:15

Merkez Bankası’nın “Türkiye konut piyasasındaki fiyat değişimlerini takip etmek” amacıyla oluşturduğu endekslerde, gayrimenkul fiyat artışında İzmir’in birinci sırada.

Türkiye Geneli Konut artışlarında, Ege Bölgesi’nin diğer illeri ile Trakya bölgesi de yüksek oranda değer kazanıyor. Marmara’dan sadece Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale en çok değer kazanan ilk 5 il grubu içinde. İstanbul ise ortalamanın altında kalmış görünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda konut fiyatlarında ciddi bir artış gösteren, konut fiyatlarının bazı yıllarda Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiği Güneydoğu ve Doğu Bölgesi illerindeki fiyatlar, Türkiye ortalamasının çok gerisinde kalmış gözüküyor. Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta ise konut fiyat endeksi değişim göstermemiş, yerinde saymış olarak gözüküyor.