Kedi kasabasında nüfus arttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi’nin içinde 10 dönümlük bir alan, 2 yıl süren çalışmanın ardından 2015 ‘de ‘Kedi Kasabası’ yapıldı. Alan içerisine kedilerin tekli ya da çoklu halde kalabilecekleri ahşap barınaklar yerleştirildi. Alana kediler için ahşap köprü, salıncak gibi oyun alanları da yapıldı. Geçen yıl alan genişletilerek 20 dönüme çıkarıldı. Sokak […]

Kedi kasabasında nüfus arttı
  • 17 Ocak 2018 13:14
  • 17 Ocak 2018 14:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi’nin içinde 10 dönümlük bir alan, 2 yıl süren çalışmanın ardından 2015 ‘de ‘Kedi Kasabası’ yapıldı. Alan içerisine kedilerin tekli ya da çoklu halde kalabilecekleri ahşap barınaklar yerleştirildi. Alana kediler için ahşap köprü, salıncak gibi oyun alanları da yapıldı. Geçen yıl alan genişletilerek 20 dönüme çıkarıldı. Sokak kedileri tesise getirilerek önce kısırlaştırılıp ardından alışma dönemini geçirecekleri bölüme yerleştirildiği belirtildi. Daha sonra ise kedi kasabasının nüfusuna dahil edildiği ifade edildi. Yapılan çalışmalar ile kedi kasabasındaki nüfusun her geçen ay arttı. İlk yıl kasabada 200 kedi bulunurken bu yıl itibariyle nüfus 455’e yükseldi. Sokak kedilerinin yanında bazı vatandaşların evcil hayvanlarının bakımını gerçekleştirememeleri halinde kedilerini buraya getirdikleri belirtildi. Ayrıca kedi kasabasında bulunan kedilerin de hayvan severler tarafından sahiplenildiği ifade edildi.

Kediler sıcak yuvalarına kavuştu!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, kedi kasabasındaki nüfusun her geçen gün arttığını söyleyerek “Kedi kasabamızda, kedilerimiz için çeşitli oyun alanları barınma noktaları oluşturduk. Burası sokak hayvanları için oluşturduğumuz bir hizmet alanı. Sokak kedileri buraya getiriliyor, kısırlaştırıyor. Daha sonra bu hayvanların geriye dönmesi ilkesinde kanuni karşılığı ancak geri döndüklerinde yaşam mutluluğunu çok yakalayamadıklarını gördük.Onlara burada bir alan tahsis ettik. Onların arzu ettiği yaşam fırsatını burada verdik. Geçen süre içinde şunu gördük ki hayvanların doğal yaşam alanı içinde burada istekleri yerine getirildikten sonra kimseye zarar vermeden yaşamlarını devam ettirebiliyorlar”dedi.