İskandinavya’da Göçmen Politikası

Zagros Çetinkaya – Suriye iç savaşının çıktığı günden bu yana en çok mülteci kabul eden ülke İsveç ile Almanya oldu. 2015’te Türkiye’nin Avrupa’ya olan Edirne sınır kapısını açması ile birlikte yüzbinlerce insan Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçiş yapmıştı. Avrupa’nın bir çok ülkesinde sokağa çıkan halk ‘mülteciler hoşgeldiniz – refugees welcome’ eylemleri yapmış, mültecilere destek olduklarını açıklamışlardı. […]

İskandinavya’da Göçmen Politikası
  • 16 Ocak 2018 10:27
  • 16 Ocak 2018 13:17

Zagros Çetinkaya – Suriye iç savaşının çıktığı günden bu yana en çok mülteci kabul eden ülke İsveç ile Almanya oldu. 2015’te Türkiye’nin Avrupa’ya olan Edirne sınır kapısını açması ile birlikte yüzbinlerce insan Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçiş yapmıştı. Avrupa’nın bir çok ülkesinde sokağa çıkan halk ‘mülteciler hoşgeldiniz – refugees welcome’ eylemleri yapmış, mültecilere destek olduklarını açıklamışlardı. Avrupa ülkelerinin kırmızı alarma geçtiği Ekim 2015 yılında, belki de en ılımlı mesajı İsveç vererek ‘bizim kapımız herkese açıktır’ demişti.

2018’e girdiğimiz ilk günden itibaren, mültecilerin yaşadığı ülkelerde krizler gündeme gelmeye başladı. Belki de göçmenler ile ilgili son dönemin en sert açıklamalarından birini yapan İsveç Maliye Bakanı Magdalena Andersson, Dagens Nyheter gazetesinde yayınlanan söyleşisinde “Bu, 2015 yılı sonbaharından önce de böyleydi.

Çok açıktır ki entegre edeceğimizden daha fazla sığınmacı alamayız. Buraya gelen insanlar için de toplum içinde iyi olmaz” dedi.

İsveç’e gelebilecek sığınmacıların güç koşullarla karşılaşacaklarını söyleyen Andersson, diğer ülkelerde barınma ve eğitim olanaklarının daha fazla olduğunu söyledi.

Bir diğer taraftan ise Danimarka – Sosyal Demokratlar partisinin çoğunluğu ile kabul ettiği ‘500 mülteci kotası’ yasası Avrupa’da da çok konuşuldu. Sol Parti (Venstre) milletvekili Marcus Knuth, Kristeligt Dagblad gazetesine yaptığı açıklamada “bir bakıma ihtiyacımız var ama entegre konusunda bir çok zorluk yaşıyoruz, sadece biz değil bir çok Avrupa ülkesinde de bu şekilde” dedi.

Suriye savaşının sona doğru yaklaşıldığı bir dönemde, Avrupadaki Suriye kökenli mültecileri önümüzdeki süreçte nelerin beklediği aşikar.

İznews – Kopenhag