İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Liderler Zirvesi yarın Tahran’da düzenleniyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın İran’da bir araya gelecekler. Üç ülke lideri, Suriye’nin geleceği ve gelişmeleri, Ortadoğu’da terörizmle mücadele ve ikili ve üçlü ilişkiler hakkında görüş teatisinde bulunacaklar. Ruhani, Erdoğan ve Putin Suriye’de “barış” konulu üçlü zirvenin ilkini Suçi ve ikincisini de Ankara’da düzenlediler. […]

İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Liderler Zirvesi yarın Tahran’da düzenleniyor
  • 6 Eylül 2018 10:37
  • 6 Eylül 2018 11:23

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın İran’da bir araya gelecekler.

Üç ülke lideri, Suriye’nin geleceği ve gelişmeleri, Ortadoğu’da terörizmle mücadele ve ikili ve üçlü ilişkiler hakkında görüş teatisinde bulunacaklar.

Ruhani, Erdoğan ve Putin Suriye’de “barış” konulu üçlü zirvenin ilkini Suçi ve ikincisini de Ankara’da düzenlediler.

Yarın ise başkent Tahran’da bu müzakerelerin konuşulacağı 3. görüşme yapılacak.

Bölgesel ve bölge dışı birçok uzman, İran’ın Suriye gelişmelerinde en önemli aktör olduğuna inanıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımı bu bağlamda yaptığı açıklamada, İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Zirvesi’nin diplomasi ve siyasi sürecin savaşa galip gelmesi ve teröristlerin Suriye halkının irade ve isteği karşısında teslim olması için iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.

İran gazetesinde kaleme aldığı yazıda Kasımi, İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Zirvesi’nin üç ülkenin üst düzey yetkilileri arasındaki istişarelerin devamının Astana Süreci denen siyasi süreç çerçevesinde olduğunu ve ikili, çok taraflı konular ve bölgesel ve uluslararası meselelere yönelik koordinasyon ve yakınsama adına iyi bir fırsat olduğunu yazdı.

Dışişleri Sözcüsü, Tahran Zirvesi’nin esas amacının Suriye krizinin siyasi ve köklü çözümü olduğunu belirterek, üç ülkenin geçen 3 senedeki stratejik işbirliğinin Suriye’de tekfirci IŞİD terörizmi ile mücadelede, çatışmadan arındırılmış bölgelerin oluşturulması ve Suriyeli göçmenlerin kendi evlerine geri dönmelerinde belirleyici rol oynadığını kaydetti.

ABD’nin mantıksız ve bölge dışı istekleri ve harisliğine dikkat çeken Kasımi; İran, Türkiye ve Rusya’nın ABD tarafından tek taraflı dayatmacı girişimleri kabul etmedikleri için türlü yaptırımların baskısına maruz kaldıklarını ve Tahran Zirvesi’nin üç ülkeyi zalim ve haksız yaptırım ve tehditlerle mücadelede birbirine yakınlaştırabileceğini vurguladı.

Kasımi ayrıca; İran, Türkiye ve Rusya’nın bölge dışındaki zorba güçlerce ortak tehditler ve benzeri sorunlarla karşı karşıya olduklarına temasla, ikili, üçlü ve çok taraflı işbirliğinin sürmesinin bir temel zarurete dönüştüğünü yazdı.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakan Yardimcisi Sergey Riyabkov, Tahran’da düzenlenecek olan İran, Rusya ve Türkiye liderler zirvesi sonrası, Suriye’nin İdlib kentinin askeri yönden durumunun belli olacağını söyledi.

Taas Ajansına açıklamada bulunan Riyabkov, Suriye’nin İdlib kentinde teröristlerin yok olmadığından önce Suriye’deki durumun normale dönmeyeceğini bildiklerini söyledi.

Rusya’nın çabasının Suriye’de sivillerin ölümünü engellemek olduğunu ifade eden Riyabkov, Moskova’nın İdlib’de teröristler tarafından kimyasal silah kullanımı ile ilgili ikazda bulunduğunu söyledi.Rusya iki haftadan beri İdlib’de teröristler tarafından kimyasal silah kullanımı ihtimali yönünde kaygılarını bildirmektedir.