Irak Kürdistan Bölge Sözcüsü Dizayi’den Türkiye açıklaması

Haber Merkezi | Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Türkiye ile Irak Kürdistan bölgesi arasındaki gümrük kapılarının genişletilip kapasitelerinin artırılmasını arzu ettiklerini belirtti. Dizayi, Erbil’de Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle “Expo Erbil” adı altında düzenlenen iş fuarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için sınır kapılarının genişletilmesini istediklerini söyledi. Ankara ile Erbil arasında […]

Irak Kürdistan Bölge Sözcüsü Dizayi’den Türkiye açıklaması
  • 12 Mart 2018 11:22

Haber Merkezi | Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Türkiye ile Irak Kürdistan bölgesi arasındaki gümrük kapılarının genişletilip kapasitelerinin artırılmasını arzu ettiklerini belirtti.

Dizayi, Erbil’de Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle “Expo Erbil” adı altında düzenlenen iş fuarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için sınır kapılarının genişletilmesini istediklerini söyledi.

Ankara ile Erbil arasında halihazırda Habur-İbrahim Halil ve Üzümlü-Serezer olmak üzere 2 gümrük kapısı olduğunu hatırlatan Dizayi, amaçlarının Habur’un kapasitesini artırmak, Üzümlü’yü de daha aktif hale getirmek olduğunu ifade etti.

Sözcü Dizayi, Kürt bölgesinde faaliyet gösteren çok sayıdaki Türk şirketinin, ikili ilişkilerin önem seviyesini en iyi şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Havalimanları meselesi

Öte yandan Dizayi, gazetecilerin “Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki yurt dışı uçuş yasağı ne zaman kaldırılacak?” sorusuna karşılık, “Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında havalimanlarının 21 Mart Nevruz Bayramı öncesi açılacağını söyledi. Havalimanlarının açılması için Bağdat’tan teknik bir heyetin Erbil’e ulaşması bekleniyor. İbadi’den verdiği sözlerin uygulamaya konulmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dizayi, “Bağdat’tan havalimanlarının açılacağına dair elinize herhangi bir resmi açıklama ulaştı mı?” sorusu üzerine de merkezi yönetimden bu yönde kendilerine herhangi bir bilgilendirme veya açıklama gönderilmediğini aktardı.

Irak Başbakanı İbadi, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, 29 Eylül 2017’den bu yana Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına uygulanan yurt dışı uçuş yasağının Nevruz Bayramı öncesi kaldırılacağını bildirmişti.