İdlib operasyonu sınırlı olarak başladı

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de  Rus savaş uçaklarının muhaliflerin cephe hatlarını vurmaya başladığı bildirildi. Rusya’ya ait savaş uçaklarının, İdlib’in batısındaki Cisir Eş Suğur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama’nın kuzeyindeki Zeyzun bölgelerinde muhaliflerin cephe hatlarını vurmaya başladı. Yerel kaynaklar: Hava saldırılarının aralıksız devam ettiğini bildirdiler. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de hava saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada; Himeymim askeri […]

İdlib operasyonu sınırlı olarak başladı
  • 4 Eylül 2018 14:03
  • 4 Eylül 2018 18:28

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de  Rus savaş uçaklarının muhaliflerin cephe hatlarını vurmaya başladığı bildirildi.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının, İdlib’in batısındaki Cisir Eş Suğur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama’nın kuzeyindeki Zeyzun bölgelerinde muhaliflerin cephe hatlarını vurmaya başladı.

Yerel kaynaklar: Hava saldırılarının aralıksız devam ettiğini bildirdiler.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de hava saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada; Himeymim askeri üssünden kalkan Rus savaş uçakları, şu ana kadar 20 saldırı düzenlediğini aktardı.

Ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz bir bilgi ulaşmadı.

Saldırıyla ilgili Rusya’dan yapılan açıklamada “İdlib ‘deki teröristler Suriye’deki Rus üsleri için tehdit. İdlib’deki son durum Tahran zirvesinde ele alınacak” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında ”Trump’ın uyarıları çözüme yardım etmiyor, İdlib’deki teröristler Rus üsleri için tehlike yaratıyor.” denildi.

Suriye’nin kuzeybatısında silahlı muhalifler ve silahlı grupların kontrolündeki İdlib, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında “gerginliği azaltma bölgesi” ilan edilmişti. Ancak Suriye ve Rusya uçakları zaman zaman bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyordu.