“Hiç kimse bizi NATO’dan çıkaramaz”

Haber Merkezi | Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ziyareti kapsamında, bir basın kuruluşuna mülakat verdi. Çavuşoğlu, ABD’de bazıları, müttefik olarak Ankara’ya şüpheyle yaklaşıyor. Türkiye’nin NATO üyeliği tehlikede mi? sorusu üzerine şunları söyledi: “Biz NATO’nun kurucu üyesi olup, ittifaka birçok katkılar sağladık. Afganistan ve başka ülkelerde etkiniz. Biz, kilit müttefiklerden biriyiz. Bu, bizim stratejik tercihimizdir. Hiç kimse bizi NATO’dan çıkaramaz, bu […]

“Hiç kimse bizi NATO’dan çıkaramaz”
  • 10 Mart 2018 10:21
  • 10 Mart 2018 12:53

Haber Merkezi | Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ziyareti kapsamında, bir basın kuruluşuna mülakat verdi.

Çavuşoğlu, ABD’de bazıları, müttefik olarak Ankara’ya şüpheyle yaklaşıyor. Türkiye’nin NATO üyeliği tehlikede mi? sorusu üzerine şunları söyledi: “Biz NATO’nun kurucu üyesi olup, ittifaka birçok katkılar sağladık. Afganistan ve başka ülkelerde etkiniz. Biz, kilit müttefiklerden biriyiz. Bu, bizim stratejik tercihimizdir. Hiç kimse bizi NATO’dan çıkaramaz, bu teknik açıdan mümkün değildir.”

“Burada, Türkiye karşıtı duygular söz konusudur. Ancak NATO üyeliğimizin sorgulanmasına izin vermiyoruz. NATO bizim evimizdir. Birisi gelip NATO’nun evimiz olmadığını kim söyleyebilir? Bazı Batı ülkeleri, Türkiye gibi ülkelere karşı nasıl davranıldığını maalesef hâlen bilmiyorlar. Artık Türkiye’ye 20 yıl öncesi gibi muamele edilemez.”