Demirtaş Genel Başkanlığı Bırakıyor

HDP Eş Genel Başkanlığı’nı 8 yıldır sürdüren ve Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, partisinin 11 Şubat’ta yapılacak 3’üncü olağan kongresinde aday olmayacağını açıkladı. Demirtaş’ın aday olmayacağına ilişkin gönderdiği mektup, Diyarbakır’da tüm HDP’li milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay tarafından okundu. Serpil Kemaybay tarafından okunan mektupta, yasa dışı bir şekilde […]

Demirtaş Genel Başkanlığı Bırakıyor
  • 4 Ocak 2018 16:43
  • 5 Ocak 2018 10:36

HDP Eş Genel Başkanlığı’nı 8 yıldır sürdüren ve Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, partisinin 11 Şubat’ta yapılacak 3’üncü olağan kongresinde aday olmayacağını açıkladı. Demirtaş’ın aday olmayacağına ilişkin gönderdiği mektup, Diyarbakır’da tüm HDP’li milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay tarafından okundu. Serpil Kemaybay tarafından okunan mektupta, yasa dışı bir şekilde siyasi rehine olarak tutulduğunu belirten Demirtaş, “Hakkımda açılan 30’dan fazla davanın tek birinde bile hakim karşısına çıkarılmadan, zorbalıkla ve adeta siyasi bir intikam saiki ile karşı karşıya bulunuyorum. Hepinizin bilmesini istiyorum ki, ben, arkadaşlarım ve partim demokratik siyasete yürekten inandık. Türkiye’nin birliği içinde Cumhuriyet’in demokratikleşmesi; barış, adalet, eşitlik ve özgürlük değerlerinin hayat bulması, ezilen emekçilerin, kadınların, gençlerin sömürüsünün son bulması, Kürdün, Türkün, Sünninin, Alevinin bir arada kardeşçe huzur içinde yaşaması için mücadele ettik, ediyoruz” dedi.

Siyasi çizgilerinin, duruşlarının, söylem ve eylemlerinin birçok partiden farklı olduğunu ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti: “Siyaseti rant için, koltuk için, ailemize ve yakın çevremize menfaat sağlamak için yapmadık. Türkiye ezilenlerinin bir parçasıyız ve ezilen yoksul halkımızla birlikte bedel ödeye ödeye, partimizi bu güçlü noktalara getirdik. Bize yönelik temelsiz, hukuksuz ve ahlaksız ithamlara, saldırılara rağmen ne bölücüyüz, ne teröristiz. İktidar etrafında kümelenmiş birçok siyasetçi, belediye başkanı yolsuzluk, hırsızlık ve rant batağında rüyasında bile göremeyecekleri trilyonları götürürken yargılanmıyorlar; bizler haksız ve hukuksuzca hapishanelerde tutuluyoruz. HDP, ana siyasi hattı, programı ve çizgisinden taviz vermeden yeni söylem, yeni eylem ve yeni kadrolarıyla önümüzdeki iki yıla en hazırlıklı parti olarak girecektir. Ben de şahsen, bin bir emekle var edilmiş olan partimiz HDP’nin başarısı için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Koşullarım ne olursa olsun, partimin ve halkımın emrinde demokrasi mücadelesinin hizmetkarı olmaya devam edeceğim.”