Çocuk işçiliğinin önüne geçilemiyor!

İZNEWS / Tuğba Gök – Şanlıurfa’da sıradan bir hale gelen çocuk işçiliği gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlarken, sokaklarda çalışan özellikle Suriyeli çocuk sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da cadde ve sokaklarda mendil satan, tartıcılık yapan ve dilenen özellikle Suriyeli çocukların sayılarında önemli bir artış görülüyor. Zaman zaman polis tarafından toplanan […]

Çocuk işçiliğinin önüne geçilemiyor!
  • 27 Ocak 2018 10:33

İZNEWS / Tuğba Gök – Şanlıurfa’da sıradan bir hale gelen çocuk işçiliği gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlarken, sokaklarda çalışan özellikle Suriyeli çocuk sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da cadde ve sokaklarda mendil satan, tartıcılık yapan ve dilenen özellikle Suriyeli çocukların sayılarında önemli bir artış görülüyor. Zaman zaman polis tarafından toplanan çocuklar bir daha sokakta çalıştırılmamak üzere ailelerine teslim edilseler dahi bazı aileler bildiklerini okumaktan geri kalmayarak çocuklarını çalıştırmaya yani ‘Çocuk İşçiliği’ne’ zorlamaya devam ediyorlar.

Her köşe başında çalışan çocuğa rastlamak mümkün

Şanlıurfa’nın farklı noktalarında ışıklarda cam silmeye çalışan Suriyeli küçük çocuk objektiflere yansırken, aile bütçelerine katkıda bulunmak isteyen bazı çocuklar gönüllü, bazıları da aileleri tarafından zorla çalıştırılıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, dünya genelinde 05-17 yaş arasındaki her altı çocuktan birinin işçi olarak çalıştığı ülkemizde en önemli sorunlar arasında yoksulluk, savaş ve çevrenin yanı sıra çocuk işçiler yer aldı.

Yapılan tüm yasal düzenlemeler ve denetimlere rağmen çalışan çocukların önüne geçilemiyor

Tüm dünyanın yanı sıra Şanlıurfa’nın önemli problemlerinden biri olan çalışan çocukların önüne bir türlü geçilemiyor. Bazen kaldırımlarda boyacılık, bazen tarlada tarım işçiliği, bazen de yollarda araba camı silen, mendil satan çocuklar zaman zaman çalışmak için eğitimini de yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Yapılan tüm yasal düzenlemeler ve denetimlere rağmen çalışan çocukların önüne geçilemiyor.