CHP’den 4 partiye “seçim güvenliği” ziyareti

Haber Merkezi | Bülent Tezcan başkanlığındaki CHP heyeti, Meclis’te görüşülen ittifak düzenlemesinde yer alan bazı hükümlerin seçim güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle başlattığı ziyaretler çerçevesinde BBP, DSP, BTP ve DP’ye gitti. Heyet ilk olarak BBP Genel Merkezini ziyaret etti. CHP heyetini BBP Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, Genel Başkan Yardımcıları Ali Keser ve Samet Bağcı karşıladı. Seçim güvenliğinin […]

CHP’den 4 partiye “seçim güvenliği” ziyareti
  • 5 Mart 2018 17:47
  • 5 Mart 2018 18:03

Haber Merkezi | Bülent Tezcan başkanlığındaki CHP heyeti, Meclis’te görüşülen ittifak düzenlemesinde yer alan bazı hükümlerin seçim güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle başlattığı ziyaretler çerçevesinde BBP, DSP, BTP ve DP’ye gitti. Heyet ilk olarak BBP Genel Merkezini ziyaret etti. CHP heyetini BBP Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, Genel Başkan Yardımcıları Ali Keser ve Samet Bağcı karşıladı. Seçim güvenliğinin ele alındığı görüşme yaklaşık bir saat sürdü. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, görüşmenin verimli geçtiğini belirterek “TBMM Anayasa Komisyonu gündemindeki yasanın seçim günvenliğini ihlal eden hükümleriyle ilgili düşüncelerimizi paylaştık. BBP’nin değerli temsilcilerinin bu konudaki düşüncelerini dinledik. Önemli olanın seçim güvenliği olduğunu ve seçim güvenliği çerçevesinde siyasi partilerin seçimlerde tercihlerinin nereden yana kullanırlarsa kullansınlar ortak bir payda etrafında toparlanabilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Verimli bir toplantı oldu.” dedi.

BBP Genel Sekreteri Üzeyir Tunç TBMM’ye sevk edilen yasanın eksiklerinin olduğuna dikkat çekti. Tunç, “Gerçekten hem sandık güvenliği hem diğer maddelerle alakalı kendilerinin değerli fikirlerini aldık. Kendi görüşlerimizi onlara aktarma imkanında bulunmuş olduk. Bugün görüşülmekte olan tasarıyı desteklediğimizi kendilerine de aktardık. Kendilerinin de o konudaki görüşlerini aldık. Yönetimde istikrarı temsilde adaleti savunmuştur. Bugün de aynı kanaatte olan bir partidir BBP. Bu çerçevede baktığımızda eksiği gediği olabilir ama uyum yasalarıyla ilgili yeni bir paket daha gelecek diye biliyoruz. Bununla bazı eksikliklerin giderilmesi gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Siyaset alanı daraltıldı

CHP heyeti daha sonra DSP’yi ziyaret etti. Heyet, DSP Genel Başkan Yardımcıları Hasan Erçelebi, Hasan Uğurtürk, Müzeyyen Okur, Uğur Gürel, Erdinç Özdil, Onur İste ve DSP Genel Sekreteri Abbas Deniz ile bir araya geldi. Ziyaret sonrası her iki parti sözcüleri açıklamalarda bulundu. İlk olarak konuşan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “Türkiye siyaset alanının hızla daraltıldığı bir sürecin içine giriyor. Tek adam koalisyonu kendi dışındaki siyaset alanını daraltma konusunda hem fiili hem mevzuat alanlarını adım adım Türk siyasetine örmeye devam ediyor. İttifak yasa teklifinin de aslında bu siyaset alanını daraltma teklifi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu tekliften sadece partilerin seçim ittifakıyla ilgili kısmı gündemde konuşulurken esaslı bir biçimde seçim güvenliğini ihlal eden bir teklif olduğunu bilmekte yarar var.” değerlendirmesinde bulundu. DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi ise “Türkiye’de YSK’nın mağduru bir partiyiz. Bunu kendilerine anlattık. Bu mağduriyetimiz hukuka haklılığa yapılan bir mağduriyettir. Bugün Türkiye’de sadece sandıkların seçmelerin değil siyasi partilerin de seçime girme özgürlükleri engellenmektedir. Seçim güvenliği yoktur. Bunları ana muhalefetle paylaştık. Seçimlere katılacağız. Bu hukuksuzluk halkımızın sandıklara koşa koşa gitmesini ve DSP’ye oy vermesini sağlayacaktır.” dedi. Heyet daha sonra Demokrat Parti ve Bağımsız Türkiye Partisi’ni ziyaret ederek yasaya dair görüş ve önerilerini iletti.