Ahmet Şık: “Dışarıdaysak Dayanışma Sayesinde Dışarıdayız”

Haber Merkezi- Cumhuriyet Davası’nın 6. duruşmasında gazeteci Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun tahliye edilmesine karar verildi. Tahliye kararı sonrası, Ahmet Şık yaptığı ilk açıklamada, davada tek tutuklu kalan Akın Atalay tahliye edilmedikçe sevinmeyeceğini söyledi. Şık, serbest kalmasının ardından şu şekilde açıklamalarda bulundu: “Herkese çok teşekkür ediyorum. Avukatlarıma, gazeteci arkadaşlarıma, elbette Cumhuriyetgazetesine. Açıkçası inanan herkese çok teşekkür […]

Ahmet Şık: “Dışarıdaysak Dayanışma Sayesinde Dışarıdayız”
  • 10 Mart 2018 00:56
  • 10 Mart 2018 10:08

Haber Merkezi- Cumhuriyet Davası’nın 6. duruşmasında gazeteci Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun tahliye edilmesine karar verildi. Tahliye kararı sonrası, Ahmet Şık yaptığı ilk açıklamada, davada tek tutuklu kalan Akın Atalay tahliye edilmedikçe sevinmeyeceğini söyledi.

Şık, serbest kalmasının ardından şu şekilde açıklamalarda bulundu:

“Herkese çok teşekkür ediyorum. Avukatlarıma, gazeteci arkadaşlarıma, elbette Cumhuriyetgazetesine. Açıkçası inanan herkese çok teşekkür ediyorum. Şunun altını net olarak çiziyorum, ben hiçbir şekilde sevinçli değilim. Akın Atalay, bu komplonun son tutuklusu olarak içerideyken sizlerin de sevinmenizi istemiyorum. Öfkeli olmanızı tercih ediyorum. Çünkü öfke bizi ayakta tutacak, umudumuzu da öfkemizi de bileceğiz. Bunu yapmazsak saçma sapan şeylere sevinmeye devam edeceğiz. Bugün sevineceğimiz bir gün değil. Ben altı yıl önce yine bir mart ayında buradan çıkmıştım. Bu gün yine bir mart ayı. O günden bugüne değişen tek şey, faşizmin sahibinin ortaklarından birinin değişmesidir. Ama bu ülkede sevineceğimiz gün gelecek. Çünkü bu mafya saltanatının biteceğini ben size garanti ediyorum. Hakikate inanan herkes bilsin ki bu mafya saltanatı hak ettiği yere gidecek. İşte biz o gün sevineceğiz.”

Murat Sabuncu ise yaptığı ilk açıklamada, “Düşünce ve fikir özgürlüğü yüzünden cezaevinde sadece biz yoktuk. Hâlâ gazeteciler, avukatlar, milletvekilleri, hak savunucuları cezaevinde. Biz dışarı çıktık diye Türkiye’nin problemleri düzelmedi. Bizim gazete olarak, gazeteciler olarak görevimiz, bu hak mücadelesinde daha evvel yaptığımız gibi korkusuzca bu işi yapmaya devam etmek. Herkes şunu unutmasın, biz dışarıdaysak dayanışma sayesinde dışarıdayız.” ifadelerini kullandı.