Adı yolsuzluklara karışan Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma’ya Partisinden “İstifa et” çağrısı

Haber Merkezi | Güney Afrika’da iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi, Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın istifa etmesi için 48 saat süre verdi. Parti içinden kaynakların Güney Afrika basını ve Reuters haber ajansına verdiği bilgilere göre partinin üst düzey yetkililerinin sabaha kadar süren ve tartışmalı geçen toplantı sonucunda Zuma’nın bugün kırk sekiz saat içinde istifa etmesi yönünde bir […]

Adı yolsuzluklara karışan Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma’ya Partisinden “İstifa et” çağrısı
  • 13 Şubat 2018 08:40
  • 13 Şubat 2018 08:49

Haber Merkezi | Güney Afrika’da iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi, Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın istifa etmesi için 48 saat süre verdi.

Parti içinden kaynakların Güney Afrika basını ve Reuters haber ajansına verdiği bilgilere göre partinin üst düzey yetkililerinin sabaha kadar süren ve tartışmalı geçen toplantı sonucunda Zuma’nın bugün kırk sekiz saat içinde istifa etmesi yönünde bir çağrı yapılmasına karar verildi.

75 yaşındaki Zuma, çağrıya uymazsa 22 Şubatta parlamentoda yapılacak güven oylamasıyla başkanlığı düşürülecek.

2009’dan beri ülkeyi yöneten Zuma bu süreçte çok sayıda yolsuzluk suçlamasına maruz kalsa da hepsini reddetti.

2016 yılında ülkenin en üst mahkemesi, halkın parasını kendi evine harcadığı tespit edildikten sonra bu parayı devlete geri ödemeyen Zuma’yı,anayasayı ihlalden suçlu buldu.

Geçtiğimiz yıl da Yüksek Temyiz Mahkemesi, Zuma’nın 18 ayrı yolsuzluk, sahtekarlık, şantaj ve kara para aklama suçundan yargılanmasına karar verdi.

Son olarak Hindistan doğumlu zengin Gupta ailesiyle bağlarının ortaya çıkması Zuma’ya desteği iyice azalttı.

ANC’nın Aralık’ta parti lideri olarak Zuma yerine Cyril Ramaphosa’yı seçmesinin ardından Zuma, artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı. İstifa etmemesi durumunda yapılacak güven oylamasından güven oyu alması çok zor gözüken Zuma’nın çağrılara nasıl cevap vereceği bilinmiyor.