ABD’den “Suriye konulu” gizli,üç toplantı

Haber Merkezi | Lübnan merkezli Al Akhbar haber sitesi,Washington’daki İngiliz Büyükelçiliği’nden aldığı bir telgrafı haberleştirdi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield,11 Ocak’ta bazı Batılı ve Ortadoğulu ülke temsilcileriyle Washington’da yaptığı bir görüşmede ABD’nin “bölünmüş bir Suriye” stratejisini özetledi. İngiliz diplomat Benjamin Norman imzalı telgrafta;ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan ile Ürdün’den temsilcilerin oluşturduğu “küçük grubun” 11 Ocak’ta Washington’da yaptıkları ilk […]

ABD’den “Suriye konulu”  gizli,üç toplantı
  • 3 Mart 2018 07:58
  • 3 Mart 2018 10:36

Haber Merkezi | Lübnan merkezli Al Akhbar haber sitesi,Washington’daki İngiliz Büyükelçiliği’nden aldığı bir telgrafı haberleştirdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield,11 Ocak’ta bazı Batılı ve Ortadoğulu ülke temsilcileriyle Washington’da yaptığı bir görüşmede ABD’nin “bölünmüş bir Suriye” stratejisini özetledi. İngiliz diplomat Benjamin Norman imzalı telgrafta;ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan ile Ürdün’den temsilcilerin oluşturduğu “küçük grubun” 11 Ocak’ta Washington’da yaptıkları ilk toplantıda alınan kararlar bulunuyor. Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD’nin Suriye’de Fırat’ın doğusunda 20 askeri üssse sahip olduğunu açıklamıştı.

Telgrafta;ABD cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedeflerin konuşulduğu toplantıda,  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’e karşı başarıdan sonra da ABD’nin Kuzey Suriye’de kalmaya devam edeceğini ifade ettiğini söyledi.

“Bunun Amerika’ya maliyetinin yılda 4 milyar dolar olmasına rağmen Başkan Trump,Suriyede askeri varlığımız kalıcı olarak orada kalması için stratejimizin bir parçası olarak belirliyor.”

“Sınır Fırat hattı”

Belgede verilen başka bir bilgi ise, yaklaşık bir ay önce  ABD savaş uçaklarının, Suriye’nin Deirezzor bölgesinde Rejime bağlı milisleri ve Rus paralı asker ordusu Wagner’i vurması, fiili olarak “Fırat’ın doğusu için sınır çizme girişimiydi.”ABD,Fırat’ın batısı ve doğusu arasında bir ateş hattı oluşturmaya çalışıyor. ABD, altı hafta önce Suriye Grubu’ndaki müttefiklerine, “bir sonraki hedefin ülkenin doğusunda da hakimiyet kurulması için çalışmalara başlamak” olduğunu aktardı.

 

Belgede,Suriye’de hayata geçirilmesi gereken beş aşamadan bahsediliyor. Bu aşamalar sırasıyla:”Suriye’de çözüm bulmak, Türkiye’yi denetim altına almak, BM Suriye Özel Temsilcisi Stephan de Mistura’yı ABD ile ilişki geliştirmek, Soçi sürecini değil de Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre sürecine katılım sağlamak ve Suriye muhalefetini etki altına almak.”

ABD:Kürtler mutlaka Cenevre toplantılarına dahil edilmelidir.

ABD’li temsilci toplantıda PYD’nin Cenevre’ye dahil olması gerektiğini söylüyor. Türkiye’nin bunu engellediğini belirten ABD’li diplomat, Türk-Amerikan ilişkilerinin zaten kötü olduğunu ve daha da iyiye gitmeyeceğinin farkında olduklarını belirtiyor.

Toplantıda hazır bulunan katılımcılar

ABD cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedeflerinin yer aldığı telgrafı çeken isim Benjamin Norman,İngiltere’nin Washington Büyükelçiliği’nde görevli. 12 Ocak’ta çekilen telgrafta 11 Ocak’ta Washington’da düzenlenen toplantıya katılan isimleri şöyle sıralıyor: Toplantıya, Satterfield haricinde, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Suriye Masası Başkanı Hugh Clary ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika birimi Başkanı Jerome Bonnafon katıldı. Washington’ın iki Arap müttefiki de toplantıda yer aldı: Ürdün Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Nawaf Wasfi al-Tal ve Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey güvenlik görevlisi olarak çalışan Tuğgeneral Jamal al-Aqeel.

Ürdünlü Temsilcinin “bütün zamanların en gizli kamu toplantısı” olarak adlandırdığı ilk toplantıda Almanya, Mısır ve Türkiye’nin de bu gruba davet edilmesi tartışılıyor. Türkiye ile çetin geçecek müzakerelerden dolayı önce bir blok oluşturmak için davette acele etmeme kararı alınıyor. Mısır ve Almanya’nın davet edilmesi kararlaştırılıyor.