ABD’den Afrin’de kimyasal kullanıldığına dair değerlendirme

Haber Merkezi | Associated Press haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Türkiye’nin Afrin’de kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin haberleri gördüklerini, ancak ellerinde bunu teyit edecek bir kanıt olmadığını söyledi. Yetkili, “Türk kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığını son derece olasılık dışı olarak değerlendiriyoruz. Afrin’de sivillerden uzak durulması ve sivillerin korunması çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı. “İddialar neydi” Suriye’deki […]

ABD’den Afrin’de kimyasal kullanıldığına dair değerlendirme
  • 18 Şubat 2018 15:23

Haber Merkezi | Associated Press haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Türkiye’nin Afrin’de kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin haberleri gördüklerini, ancak ellerinde bunu teyit edecek bir kanıt olmadığını söyledi.

Yetkili, “Türk kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığını son derece olasılık dışı olarak değerlendiriyoruz. Afrin’de sivillerden uzak durulması ve sivillerin korunması çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

“İddialar neydi”

Suriye’deki Kürt güçleri ve Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk ordusunun Cuma günü sivillerin yaşadığı bir köye gaz saldırısı yaptığını ve altı sivilin yaralandığını iddia etmişti.

Halk Savunma Birlikleri (YGP) sözcüsü Birusk Hasaka Reuters’a yaptığı açıklamada, Afrin’in kuzeybatısındaki köye yapılan saldırıda yaralanan altı kişinin nefes alma güçlüğü çektiğini ve kimyasal saldırı belirtileri taşıdığını belirtmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Türk ordusu ve Türkiye’nin desteklediği Suriyeli güçlerin vurduğu köyde yaralananların nefes alma güçlüğü yaşadığını ve göz bebeklerinde büyüme olduğunu iddia etti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan bir doktor da iddialara destek verdi.