ABD ve Türkiye arasında kritik görüşme başlıyor!

Haber Merkezi  I  Türkiye ile ABD arasında Suriye’deki gelişmelerin ele alınacağı toplantı bugün başlıyor. Washington’da yapılacak ve iki gün sürecek görüşmelerde iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının masaya yatırılacağı bir dizi toplantıdan oluşacak.  Görüşmeler geçen ay ikili ilişkilerin kriz noktasına ulaşması üzerine Amerikalı diplomatların girişimleri sonucu kaydedilen ilerlemenin bir devamı niteliğinde. Toplantının ana gündem maddesinin Amerika’nın IŞİD’e […]

ABD ve Türkiye arasında kritik görüşme başlıyor!
  • 8 Mart 2018 12:31

Haber Merkezi  I  Türkiye ile ABD arasında Suriye’deki gelişmelerin ele alınacağı toplantı bugün başlıyor. Washington’da yapılacak ve iki gün sürecek görüşmelerde iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının masaya yatırılacağı bir dizi toplantıdan oluşacak.  Görüşmeler geçen ay ikili ilişkilerin kriz noktasına ulaşması üzerine Amerikalı diplomatların girişimleri sonucu kaydedilen ilerlemenin bir devamı niteliğinde. Toplantının ana gündem maddesinin Amerika’nın IŞİD’e karşı savaşta YPG’ye verdiği destek olması bekleniyor.  Uzmanlar Washington’un YPG’ye yaklaşımı nedeniyle bugünkü görüşmelerin karmaşık geçeceği değerlendirmesini yapıyor.

Avrupa’daki Carnegie Enstitüsü uzmanlarından Sinan Ülgen de Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın YPG bağlantısının, Türk Amerikan ilişkilerine ne kadar zarar verdiğinin farkında olduğunu dolayısıyla başlayacak görüşmelerin Türk ve Amerikan hükümetleri arasındaki gerçek bir kurumlararası görüşme olacağına işaret ediyor. Ülgen’e göre Ankara, Başkan Donald Trump’ın soruna bir çözüm bulmasını umuyor.

İki ülke arasında gerilme neden olan diğer bir konusu ise Menbiç oldu. Türkiye YPG’nin MEnbiç’ten çekilmesini istiyor ama ABD  ve YPG şu an için Menbiç’ten çıkmayı reddediyor, Ankara ise Amerika’nın YPG ile tüm bağlarını koparmasını istiyor. Görüşmelerde bu konununda ele alınması bekleniyor.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada YPG vurgusu yaptı. Bozdağ, “08-09 Martta Washington’da başlayacak toplantının konusu Suriye’dir. Suriye’deki bütün gelişmeler.  08-09 Martta Washington’da bu gerçekleşecektir. İleriki tarihlerde de diğer konularla ilgili ortak mekanizmalar işleyecektir. Bilahare Türkiye Dışişleri Bakanı ile ABD Dışişleri Bakanı bir araya gelecek ve nihai değerlendirmeyi yapacaklardır. Mart ayı bu açıdan son derece önemli. Tarih net değil ama Mart 18-19 belki o günlere rastlayabilir diye değerlendiriyoruz. Ancak bu tarih netleşmiş bir tarih değildir” dedi.