ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’ten Türkiye açıklaması

Haber Merkezi | ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye’de IŞİD’ten alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Mattis, Avrupa seyahatinden dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Türkiye ile kurtarılmış bölgelerin kontrolünün o bölgelerin yerellerine bırakılması gerektiği konusunda hemfikiriz ve Türkiye ile kontrolü ele alan yereller ve diğer tüm kışkırtıcı, yoldan çeviren ve dikkati dağıtan […]

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’ten Türkiye açıklaması
  • 18 Şubat 2018 09:01
  • 18 Şubat 2018 11:44

Haber Merkezi | ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye’de IŞİD’ten alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Mattis, Avrupa seyahatinden dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Türkiye ile kurtarılmış bölgelerin kontrolünün o bölgelerin yerellerine bırakılması gerektiği konusunda hemfikiriz ve Türkiye ile kontrolü ele alan yereller ve diğer tüm kışkırtıcı, yoldan çeviren ve dikkati dağıtan konular veya her alan konusunda Türkiye ile çalışacağız. Tam hemfikir olduğumuz alanlar da çok.”

Mattis, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki ülke arasındaki önemli birçok konuda birlikte çalışma noktasında mutabık kaldıklarını belirtti.

Menbiç mekanizması üzerinde çalışılıyor

Menbiç konusunda bir mekanizma kurulacağına ilişkin bir soru üzerine Mattis, “Bunların tamamını çözdüğümüzü söyleyemem. Bu da şu demek, bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda kararlıyız.” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bu mekanizmaların Afrin’de nasıl işleyeceği konusunda da çalışılması gerektiğini kaydetti.