ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert: Astana süreci iflas etti

Haber Merkezi | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Afrin konusunda açıklama yaptı. ABD’li sözcü Nauert; “Birlikte çalıştığımız bazı gruplar Afrin’e doğru gidiyor” dedi. Heather ayrıca Suriye’ye ateşkes, barış ve güvenlik getirmek amacıyla, Rusya ve İran’ın garantörlüğü altında düzenlenen, Türkiye’nin de destek verdiği Astana sürecinin iflas ettiğini savundu. Suriye’de günümüzde yaşanan kıyım ve […]

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert: Astana süreci iflas etti
  • 23 Şubat 2018 15:26
  • 23 Şubat 2018 15:59

Haber Merkezi | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Afrin konusunda açıklama yaptı. ABD’li sözcü Nauert; “Birlikte çalıştığımız bazı gruplar Afrin’e doğru gidiyor” dedi. Heather ayrıca Suriye’ye ateşkes, barış ve güvenlik getirmek amacıyla, Rusya ve İran’ın garantörlüğü altında düzenlenen, Türkiye’nin de destek verdiği Astana sürecinin iflas ettiğini savundu.

Suriye’de günümüzde yaşanan kıyım ve sorunların baş sorumlularının Rusya ile İran olduğunu söyleyen Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın Suriye yönetimine desteği olmasaydı, bu yıkımlar ve ölümler kesinlikle olmazdı. Geçtiğimiz birkaç gün içinde Doğu Guta’da 400’den fazla masum sivil Suriye rejimi tarafından korkunç bir şekilde öldürüldü ve hepimizin bildiği gibi sadece Rusya değil İran da bu rejimi destekliyor. Rusya’nın orada yaşananlar için benzersiz bir sorumluluk üstlendiğini hatırlatmak isterim” dedi.

Astana süreci fiyasko ve başarısız

Bu durumun, Suriye’de siyasi bir çözüm ve barış getirmeyi amaçlayan Astana sürecinin başarısızlığını gösterdiğini savunan Nauert, “ABD’nin ve başka birçok ülkenin Cenevre sürecine destek vermelerinin nedeni de budur” dedi.