ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD Afrin’de bulunmuyor.

Haber Merkezi  I   ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,”ABD Afrin’de bulunmuyor, herhangi bir gruba da teçhizat vermiyor. Bu sebeple Afrin’de olup bitenlerle ilgili bilgimiz sınırlı çünkü orada yokuz.” ifadesini kullandı. Nauert, ABD’nin,Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında bilgi sahibi olduğunu, ara ara Türkiye tarafından bilgilendirmeler […]

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD Afrin’de bulunmuyor.
  • 21 Şubat 2018 08:28
  • 21 Şubat 2018 08:48

Haber Merkezi  I   ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,”ABD Afrin’de bulunmuyor, herhangi bir gruba da teçhizat vermiyor. Bu sebeple Afrin’de olup bitenlerle ilgili bilgimiz sınırlı çünkü orada yokuz.” ifadesini kullandı.

Nauert, ABD’nin,Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında bilgi sahibi olduğunu, ara ara Türkiye tarafından bilgilendirmeler yapıldığını, ABD yönetiminin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü ifade etti. Görüşmelerde, tarafların son birkaç yıl birlikte çok iyi bir şekilde çalışmadığını kabul ettiğini, bu konuda Tillerson(ABD Dışişleri Bakanı) ve Erdoğan’ın taahhütte bulunduğunu,ifade etti.Nauert ayrıca, ” NATO müttefiki ve stratejik ortaklar olarak DEAŞ’a karşı mücadelede ortak hedefler var. Bu hedeflere ulaşmak için biz şimdi daha iyi bir şekilde çalışmaya başlayacağız.” ifadelerini bullandı.

Görüşmelerin Afrin’i kapsayıp kapsamadığına ilişkin bir soru üzerine ise Heather Nauert, “Bunlar gizli diplomatik görüşmeler. Bakan Tillerson, Amerikalılar ve diğerleri için en iyi sonuçlara gizli görüşmeler yoluyla ulaşabileceğini düşünüyor.” değerlendirmesini yaptı.