ABD “Afrin devam ederse, Partnerimiz SDG güçlerini sınırdan çekebilir”

İznews / Haber Merkezi – Irak’ın batısında görev yapan Yarbay Brandon Payne de Demokratik Suriye Güçlerinin Afrin’deki harekata odaklanması durumunda, savaşçılarını sınır bölgesinden çekebileceğini söyledi. Böylesi bir senaryonun IŞİD’i asıl odak noktası olmaktan çıkaracağını ve İŞİD’e manevra alanı yaratacağını söyledi. Payne, “Bunun olmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı. Irak’taki en üst düzey ABD’li komutan Korgeneral Paul Funk, […]

ABD  “Afrin devam ederse, Partnerimiz SDG güçlerini sınırdan çekebilir”
  • 2 Şubat 2018 10:55
  • 2 Şubat 2018 17:23

İznews / Haber Merkezi – Irak’ın batısında görev yapan Yarbay Brandon Payne de Demokratik Suriye Güçlerinin Afrin’deki harekata odaklanması durumunda, savaşçılarını sınır bölgesinden çekebileceğini söyledi. Böylesi bir senaryonun IŞİD’i asıl odak noktası olmaktan çıkaracağını ve İŞİD’e manevra alanı yaratacağını söyledi.

Payne, “Bunun olmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Irak’taki en üst düzey ABD’li komutan Korgeneral Paul Funk, Irak-Suriye sınırındaki Kaim kasabası yakınlarındaki bir karakola yaptığı ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, Afrin’deki harekatın IŞİD’in diğer cephelerinde üzerinde hissettiği baskıyı azaltma ihtimalinden “büyük endişe” duyduğunu söyledi.

Demokratik Suriye Güçlerini (SDF) kasteden Funk, “Partnerimizin dikkatinin dağılmasını istemiyoruz. Bu, Suriye tarafında IŞİD’e karşı aralıksız devam eden bir mücadele.” dedi.