AB Ticaret Komisyonu: ABD, vergide ısrar ederse Dünya Ticaret Örgütü’ne gideceğiz

Haber Merkezi  I   AB Ticaret Komisyon Üyesi Cecilia Malmstrom bugün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği, vergilerin çelik sektöründeki fazla kapasite sorununa bir çözüm olduğuna inanmıyor. Brüksel’deki Amerika Birleşik Devletleri Alman Marshall Fonu tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Malmstrom “Vergiler, kapasite sorunu ile başa çıkmak için doğru bir yol değil,” dedi. Malmstrom hala bir çözüm bulunabileceğine inandığını […]

AB Ticaret Komisyonu: ABD, vergide ısrar ederse Dünya Ticaret Örgütü’ne gideceğiz
  • 9 Mart 2018 12:13

Haber Merkezi  I   AB Ticaret Komisyon Üyesi Cecilia Malmstrom bugün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği, vergilerin çelik sektöründeki fazla kapasite sorununa bir çözüm olduğuna inanmıyor.

Brüksel’deki Amerika Birleşik Devletleri Alman Marshall Fonu tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Malmstrom “Vergiler, kapasite sorunu ile başa çıkmak için doğru bir yol değil,” dedi.

Malmstrom hala bir çözüm bulunabileceğine inandığını ancak ABD’nin AB üreticilerine yüksek vergi uygulaması halinde Dünya Ticaret Örgütü’ne gitmeye hazır olduğunu söyledi.

Anlaşmazlığın uluslararası ticaret düzenleyicisine taşınıp taşınmayacağı sorusu üzerine Malmstrom, “Bunun Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile uyumlu olmadığını çok net gördük, bu yüzden diğer bazı üyelerle birlikte DTÖ’ye gideceğiz. Yeniden dengeleme önlemleri, korunma ile sanayimizi korumak zorundayız” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, çelik için yüzde 25 ve alüminyum için yüzde 10’luk ithalat vergileriyle uygulayacağını, ancak bu vergilerden Kanada ve Meksika’dan muaf tutulabileceğini açıklamıştı.