Zuma istifa etti

Haber Merkezi I Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, baskılara dayanamayarak görevinden istifa etti. Zuma, yaptığı basın açıklamasında, Güney Afrika için elinden geleni yaptığını ancak partisinin bölünmemesi için resmen istifa ettiğini açıkladı. Hafta içinde Afrika Ulusal Kongresi üst düzey yönetimi bir araya gelmiş toplantı sonucunda adı yolsuzluklara karışan Devlet Başkanı Zuma’nın istifa etmesi yönünde bir çağrıda […]

Zuma istifa etti
  • 15 Şubat 2018 17:28
  • 15 Şubat 2018 22:37

Haber Merkezi I Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, baskılara dayanamayarak görevinden istifa etti.

Zuma, yaptığı basın açıklamasında, Güney Afrika için elinden geleni yaptığını ancak partisinin bölünmemesi için resmen istifa ettiğini açıkladı.

Hafta içinde Afrika Ulusal Kongresi üst düzey yönetimi bir araya gelmiş toplantı sonucunda adı yolsuzluklara karışan Devlet Başkanı Zuma’nın istifa etmesi yönünde bir çağrıda bulunmuştu.

İstifa etmemesi durumunda güven oylamasına gidileceğini belirten parti yönetiminin bu söylemine,Zuma, güven oylamasından korkmadığını ama partisinde kendinden kaynaklı bölünmelere de izin vermeyeceğini belirtti.

Zuma’nın istifasının hemen ardından Afrika Ulusal Kongresi Partisi’nce yapılan basın açıklamasında, Jacob Zuma’nın istifasını parti olarak kabul ettikleri, Güney Afrika’ya ve ANC’ye yaptığı 60 senelik hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ettikleri, yeni başkanlık oylamasında Parti Başkanı Cyril Ramaphosa’yı aday olarak belirledikleri bildirildi.