Suudi Prens, bireysel ordu kurdu

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın kendisine bağlı 5 bin kişilik el Saif el Ajrab isimli bir tugay kurduğu belirtiliyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a bağlı, özel eğitimli bir ordu kurdu. Suudi Arabistan merkezli internet haber sitesi el-Marsad’a göre Kasım ayında kraliyet ailesine bağlı prenslere, bakanlara ve diğer yetkililere yönelik düzenlenen operasyonlar, bu özel […]

Suudi Prens, bireysel ordu kurdu
  • 9 Ocak 2018 09:24
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın kendisine bağlı 5 bin kişilik el Saif el Ajrab isimli bir tugay kurduğu belirtiliyor.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a bağlı, özel eğitimli bir ordu kurdu.
Suudi Arabistan merkezli internet haber sitesi el-Marsad’a göre Kasım ayında kraliyet ailesine bağlı prenslere, bakanlara ve diğer yetkililere yönelik düzenlenen operasyonlar, bu özel ordu kullanılarak yapıldı. Son olarak geçen hafta sonu 11 Suudi Prense yönelik düzenlenen operasyonda da bu elit birliğin kullanıldığı belirtiliyor.
Kraliyet Muhafızlarına bağlı gözüken bu elit birliğin adı el-Saif el-Ajrab. Selman’ın, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile yakınlığı düşünüldüğünde, kendine bağlı özel ordu fikrini de Birleşik Arap Emirlikleri prensinden aldığı değerlendiriliyor. Muhammed bin Zayed’in, Blackwater kiralık katil şirketinin kurucusu Eric Prince aracılığıyla paralı askerlerden oluşan bir özel ordu kurduğu ortaya çıkmıştı.